Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ивайло Калфин: България трябва да е активна в диалога между ЕС и Русия

Ключови думи:
В интервюто с Ивайло Калфин, което изданието публикува, EurActiv го моли да коментира широките очаквания, че тези избори ще бъдат решени от двете големи партии и че ГЕРБ представлява прозападните избиратели, докато гласоподавателите на БСП са носталгични за комунистическото минало и са проруски настроени. На този въпрос кандидатът на Коалицията „КАЛФИН - ПРЕЗИДЕНТ“ отговори така:

„Това са стереотипи. И двете големи партии в България – тази на Бойко Борисов и БСП имат остри вътрешни проблеми. Управляващата партия ГЕРБ има 1/3 от местата парламента. Това на практика е правителство на малцинството и за да оцелее, то трябва да прави отстъпки, компромиси и крачки назад“. Според Калфин тези избори ще са много трудни за ГЕРБ.

На въпрос за Социалистическата партия, Калфин казва, че „по причини, които са известни единствено на нейното ръководство“, тя е отказала широка коалиция за изборите, която трябваше да включи и АБВ. От друга страна, БСП не е номинирала някой от своите лидери, а е посочила неизвестен за широката общественост генерал. „Те се скриха зад независим инициативен комитет, който предложи генерал, което е доста необичайно решение. Той не е политик и основният аргумент на социалистите е, че не е участвал във вземането на решения през последните години.“, казва Калфин.

Страстта към военните

След като ГЕРБ предлагат вицеадмирал за вицепрезидент, EurActiv пита Калфин какво е това увлечение на българските партии към военните, припомняйки че самият Бойко Борисов е генерал от МВР. „В демократичните страни, когато властта се поема от генерали, това обикновено означава държавен преврат“, отговоря шеговито Калфин. „Генерал от МВР за премиер и генерал от въоръжените сили за президент, би било прекалено много за България.“

Запитан защо е решил да се кандидатира за президент, Калфин припомня, че АБВ е положило усилия за формиране на широка коалиция от лявоцентристки и центристки партии и изразява съжаление, че след 3 месеца преговори, социалистическата партия в крайна сметка е решила да тръгне по собствен път. По този начин АБВ стига до решението да участва в изборите.

Помолен да коментира участието си и в предишен вот, кандидатът за президент казва: „Вярно е. Кандидатирах се на предишните избори за президент и загубих с малка разлика.“ От изданието припомнят, че през 2011 Калфин получава 47.4% от гласовете, срещу 52.6% за сегашния президент Росен Плевнелиев. „Тогава Калфин беше кандидат на БСП. По-късно той я напусна, заради „политическия компромис“ за управление с правителство на малцинството с подкрепата на екстремистката партия Атака“, коментират от EurActiv.

„Обикновено на президентски избори в България проучванията не са показателни, защото хората отговарят според партийната си ориентация, но гласуват мажоритарно“, коментира още Калфин.

Ролята на медиите

Попитан как смята да се състезава с две големи партии, които имат много голям медиен ресурс, Калфин се признава, че за малка партия е много по-трудно да си осигури адекватно присъствие в медиите. „Участието в медиите изисква значителен финансов ресурс. Това не е проблем само за медиите в България. През последните години медиите в Европа страдат от недостиг на средства и приходи от реклами. Предизборната кампания е златно време за медиите “, казва той, като добавя, че това е лош знак за демокрацията.

Като друг проблем на българските медии Калфин посочи ангажимента на много от техните собственици в различен бизнес, което често ги прави пристрастни.

На въпрос дали ГЕРБ отказва политически дебати между кандидатите, Калфин отговаря: „Не само управляващата партия – двете най-големи партии избягват дебатите. Ще се съгласят на много малко, до края на кампанията. Бягството от дебати поставя цялата кампания в сянка.

Запитан за резултатите от многото изоставени енергийни проекти, заради които България плаща глоби на Русия, Калфин изразява съжаление, че България е „загубила ролята в региона, която е имала преди 2009 г.“, включително за влошените отношения с Русия. Екипът на EurActiv  коментира, че в интерес на истината, отиващият си президент Плевнелиев на няколко пъти направи самоцелни изявления, които не донесоха нищо, освен че изостриха отношенията между България и Русия. В сравнение, Борисов е много по-премерен, като например отклони идеята за засилено присъствие на НАТО в Черно море, която беше обявена от Плевнелиев в Украйна.

„Ние не сме заплашени в Черно море и няма нужда то да се превръща в театър на засилено военно напрежение“, заявява Калфин и добавя, че когато президентът и министър-председателят говорят различни неща, „България отслабва на международната сцена“.

Запитан дали неговата политическа сила може да бъде наречена про-руска, доколкото коментаторите разделят партиите в България на про- и анти- руски, той каза: „Това разделение на про- и анти- е абсолютно безсмислено. За съжаление в България ние много обичаме да се разделяме по различни показатели. У нас обаче няма място за разговор на „русофили“ и „русофоби“. България има своите национални интереси и част от тях е да поддържаме добри отношения с Русия. Добрите връзки с Русия обаче не трябва да се възприемат като противопоставяне на членството ни в ЕС и НАТО.“  Към това Калфин добавя, че именно България би трябвало да е инициатор на разговор в рамките на ЕС за необходимостта от стратегическо партньорство с Русия. Според него, последното нещо, от което Европа има нужда, е допълнително напрежение с Путин. „Конфронтацията с Русия може да е в интерес на държави, които са далеч от Европа, но за нас тук тя не е от никаква полза“, казва той.
1
Коментара по темата
1.
Wer
20.10.2016 23:38:22
Не е лошо, но трябва да се владее ВИСШАТА ДИПЛОМАЦИЯ! Кой в България, от управляващите има такива способности??? Като им слушам изказванията и махленския диалект... Срам, голям срам!
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта