Ето как Делян Пеевски купи на безценица печатница, финансирана от КТБ за 80 млн.лева
Така имотите, които се намират до летище София, са купени на началната обявена за продажбата цена - 4.4. млн. лв., която е близо седем пъти по-ниска от стойността, за която те са били заложени в Корпоративна търговска банка (КТБ) преди три години.
В тези имоти се намира и модерното печатарско оборудване, заложено за 53 млн. лв., за което няма яснота дали е продадено на Делян Пеевски. Вероятността новите печатни машини да бъдат продадени на друг е минимална, защото разходите за евентуалното им демонтиране и преместване ще са изключително високи.
Така Делян Пеевски си връща собствеността над комплекса, който построи през 2012 г. изцяло с кредити от КТБ за над 80 млн. лв. Разликата е, че той вече притежава и печатницата в полиграфическия комбинат, която вероятно ще бъде закрита. И сега депутатът от ДПС печата почти всички национални вестници, промяната след месеци ще е само в адреса.
Една офшорка, две печатници
Купувач е фирмата "София принт инвестмънт". Дружеството, което е учредено няколко дни преди сделката, е собственост на "Печатница София" - фирмата, която държи печатницата на полиграфическия комбинат на бул. "Цариградско шосе" и която Делян Пеевски купи в началото на лятото от издателя на "24 часа" Венелина Гочева.
Собственик на "Печатница София" е "А. Е. Бест съксес сървисис България" ЕООД, чиито дялове са на едноименна кипърска офшорка, зад която седи номинален собственик - базирана в Никозия адвокатска кантора.
Управител на двете дружества е 64-годишният машинен инженер Владимир Георгиев. Той е председател на борда на директорите на "Принт трейдинг" - дружеството, инвеститор в новата печатница "ИПК Родина 1".
"А. Е. Бест съксес сървисис България" издаваше спрения наскоро вестник "Новинар" и е собственик на радио и телевизия The Voice и Magic, радиостанциите "Витоша" и "Веселина".
Печатен контрол
Любопитен момент е, че при придобиването на "Печатница София" "А. Е. Бест съксес сървисис България" не е отправяло искане за одобрение от Комисията за защита на конкуренцията, въпреки че очевидно се сменя контрол върху дружество, което е ключово за пазара на вестници. Там се печатат голяма част от националните издания (включително и тези на Делян Пеевски), а и към момента на сделката дружеството купувач е издател на вестник. Оборотите на двете дружества са над минималните по закон прагове, така че няма причина за сделката да не се иска одобрение. КЗК има право да се самосезира, да наложи глоба до 10% от оборота и дори да разпореди разваляне на сделката. Въпреки това досега няма реакция от регулатора.
След новата покупка концентрацията на печатния пазар става още по-очевидна, като вече компанията ще контролира огромна част от машините в страната, способни да печатат вестници, което дава още един лост за контрол. В основния конкурент - "Алианс принт", се печатат "Капитал", "Капитал Daily", "Сега" и др.
Сувенир от КТБ
Историята с печатницата на Пеевски е емблематичен пример за това, което се случва с активите на КТБ.
През банката са били финансирани на завишени цени проекти, в които няма пазарна логика - каквато без съмнение е инвестицията в печатница в момент, в който печатните медии са със спадащи тиражи.
При раздора между Цветан Василев и Делян Пеевски, няколко месеца преди поставянето на банката под особен надзор, депутатът от ДПС продава обратно на лизинговата компания на КТБ "Партнер лизинг" имотите и оборудването на силно завишени цени, за да покрие задълженията на компанията си.
Впоследствие, когато имотите са обявени за публична продан заради задълженията на "Партнер лизинг" към банката, Пеевски ги купува отново, този път на безценица. Липсата на друг интерес е подсигурена и като имотът се продава без оборудването, което за всеки потенциален купувач носи риск да се сдобие с неизползваема сграда.
Така от лизинговата компания, която заради тази операция се превръща в най-големия единичен длъжник на КТБ с над 130 млн. лв. експозиция, в масата на несъстоятелността на банката вероятно ще влезе пренебрежима сума - 4.4 млн. лв. Плюс неясно още колко за машините, където обаче пак едва ли би имало наддаване.
Имаше вариант постъпленията да са дори по-малки. В края на лятото имотите бяха пуснати за публична продан от Стоян Якимов при начална цена от 2.314 млн. лв. Продажбата беше спряна, като по думите на съдебния изпълнител причината за това е, че междувременно е пристигнала данъчната оценка от общината, която била за около 4 млн. лв. и началната цена не е имало как да бъде под тази стойност.
Историята
Имотът до летище София е бил на общинското дружество "Софстрой" до 2006 г., когато то го продава на фирма, свързана с Любомир Павлов, за 1.8 млн. лв. без ДДС.
През 2009 г. имотът е придобит от близка до Цветан Василев фирма, като сделката е финансирана с кредит от КТБ за 13.5 млн. евро. Година по-късно имотите са продадени на дружеството на Василев и Ирена Кръстева "ИПК Родина 1" за 15.1 млн. лв. През 2012 г., когато върху терена е построена нова сграда, е учредена нова ипотека върху имотите, този път за 20 млн. лв. Тогава на лизинг е закупено и модерното печатарско оборудване, което е заложено в "Партнер лизинг" на стойност 53.39 млн. лв.
Когато отношенията на Цветан Василев и Пеевски се влошават и двамата започват да разделят активите си, депутатът от ДПС използва силната си позиция, за да остави печатницата на банкера. През октомври 2013 г. имотите и машините са прехвърлени на лизинговото дружество, като оценката е видимо завишена - 110 млн. лв.
През пролетта на 2016 г. източник на "Капитал" разказа, че оценката на активите е завишена няколко пъти, като от лизинговата компания са се опитали да отложат максимално сделката във времето.
3
Коментара по темата
3.
ПОРЕДНАТА КРАЖБА ОТ НАРОДА
18.10.2016 11:28:52
СЪВРЕМЕНА СХЕМА ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА ОТКРАДНАТОТО. И ПАК ПЕЕВСКИ - ЧЕСТИТО НАЙ КАДЪРНОТО МОМЧЕ В НОВАТА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ. КЪДЕ Е ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР И ДЪРЖАВАТА ДА ЗАЩИТИ ДЪРЖАВНИЯ ИНТЕРЕС, ОТКРАДНАТИТЕ ПАРИ ОТ КТБ КОЙ ЩЕ ГИ ВРЪЩА. ПЕЕВСКИ СИ ВЪРТИ СИНЖИРА, ИСКРОВ СЪЩО, ЗА БИВШИЯ ШЕВ НА КТБ НЕ КОМЕНТИРАМЕ ВЪОБЩЕ....ПЪК НАРОДА ДА ГО ........
2.
с
17.10.2016 11:31:10
Е ми да - посктроил го за 80 милиона с кредит от КТБ. Сега си го озаконява срещу няколко милиона и готово. А вложителите и най-вече държавата ще го духат.
Що не му разследват бизнесите на тоя дебелак - с какви пари тръгва, от къде, какво купува и продава и най - вече кредитите. Щото нямат интерес - и други грабят по тази схема. Както се казва "Гарван, гарвано око не вади"!
Що не му разследват бизнесите на тоя дебелак - с какви пари тръгва, от къде, какво купува и продава и най - вече кредитите. Щото нямат интерес - и други грабят по тази схема. Както се казва "Гарван, гарвано око не вади"!
1.
Шо-пар
17.10.2016 10:46:00
Честито! И на гражданите на РБ,и по-специално,на вложителите в КТБ. Друго си е да "един млад преуспял бизнесмен".