ИДП за БСП: Победа или нова криза
След публичните конфликти в рамките на партията при издигането на Румен Радев за кандидат за президент и раздора с АБВ на бившия президент Георги Първанов и „Движение 21“ на Татяна Дончева, социалистическата партия не се намира в добра кондиция преди изборите за президент и вицепрезидент.
През последните месеци председателката на партията Корнелия Нинова изостави курса на обединение както на партията, така и на левицата като цяло, и се опитва да концентрира публичното внимание изцяло към себе си.
Вместо стремеж за балансиране на различните интереси в партията се наблюдава желание за овладяването й. Това развитие на ситуацията може да се окаже стратегическа грешка и да постави Нинова в положението на бившия председател Михаил Миков, който в стремежа си да овладее партията изгуби контрол върху нея. Не бива да се забравя, че БСП е партия, която не търпи силно и еднолично лидерство, като най-големите успехи, които постигна през последните 27 години, се дължаха на лидери, които успяваха да удържат баланса между различните лобита.
Първите ходове на Корнелия Нинова и поканата към представители на различните крила в партията в тясното й ръководство бяха заявка именно на опит за балансиращо лидерство. Тази концепция обаче беше изоставена по време на процеса за издигане на номинация за президент, като кандидатурата на Румен Радев беше силово наложена от новоизбрания лидер на партията. При провал на изборите изявлението на Нинова, че Радев е нейна номинация, ще се превърне в основен аргумент на вътрешнопартийните ѝ опоненти за искането на нейната оставка. Добави Коментар