Голям народен празник е днес! 20 красиви български имена черпят!
Православната църква отбелязва днес паметта на българската светица Петка Търновска.
Света Петка е една от най-обичаните и почитани светици не само в България, но и в целия православен свят. Тя е закрилник на дома и семейството.
Светицата е живяла през девети век, просиява с чудни монашески и аскетични подвизи в Светите земи на Палестина и завършва земния си път в родния си Епиват, където нетленните й мощи извършват многобройни чудеса. Оттам започват нейните дълги посмъртни скитания по земите на Балканския полуостров, които я правят "своя" и за българи, и за сърби, и за румънци, и за гърци.
Днес мощите на Света Петка почиват в румънския град Яш.
Народът отбелязва този ден като начало на зимните празници - правят се оброчни курбани и сборове. Традицията повелява хлябът и къщата на този ден да се ръсят със светена вода и цялото домочадие да се поклони трикратно на погачата. Жените пък раздават питки за здравето на животните. На обредната трапеза трябва да присъстват овче месо, курбан чорба, яхния с праз, сарми.
Смята се, че до Димитровден (26 октомври), докато трае оплождането на домашния добитък, жените не бива да работят с вълна, а ножиците се завързват с червен конец – „за да не се отваря устата на вълка”. Жените не бива в този период да плетат. Вярва се, че тези, които не спазват повелята, биват посетени от Света Петка – под формата на змия или съсухрена жена, която иска да ги умъртви. Смята се, че ако човек облече дреха, ушита в дните между Петковден и Димитровден, ще се полудее или разболее, а след смъртта си ще се превърне във вампир.
Имен ден празнуват всички, носещи имената Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева.
Патриарх Неофит ще вземе днес участие в Светата литургия в старинния столичен храм "Св. Петка", която ще бъде възглавена от Браницкия епископ Григорий. Добави Коментар