Важно! Проверете дали не „подкрепяте“ партия, коалиция или инициативен комитет без свое знание
Можете да проверите също дали подписа Ви не фигурира в подписката на някоя партия, коалиция или инициативен комитет за участие в информационната кампания за референдума. Справката може да направите отново в сайта на ЦИК.
Ако в предишни години сте правили подобна проверка, можете да използвате ПИК-а, който сте получили тогава.
При издаване на персонален идентификационен код (ПИК) за проверка в списъците на лицата подкрепящи регистрацията на партии, коалиции и инициативни комитети, писмото, което гражданите получават при заявяване на ПИК съдържа URL (адрес в интернет) за активиране на ПИК, поясняват от пресцентъра на ЦИК. Активирането е необходима част от процеса на издаване на ПИК, която се използва за потвърждаване, че наистина посоченият e-mail адрес се владее от заявителя на ПИК.
За активирането на ПИК е необходимо този e-mail адрес да бъде отворен. Това може да стане, като се кликне върху линка в полученото писмо.
Ако линкът не е активен, адресът трябва да се копира и се зареди в браузър. При активирането трябва да се види съобщение за успешно активиране на ПИК.
Персоналния идентификационен код може да бъде активиран само веднъж, при повторен опит за активиране ще се види съобщение, че този ПИК е вече активиран.
Ако ПИК не е активиран, при опит за проверка, ще се вижда съобщение „Невалиден персонален идентификационен код”.
Активирането на нов ПИК след нова заявка за избран ЕГН автоматично деактивира всички по-рано издадени ПИК за същия ЕГН. Това е въведено поради съображения за сигурност, като не позволява други лица да имат валиден ПИК за Вашия ЕГН.
Ако фигурирате в някой списък без вашето знание и съгласие, може да подаде жалба към Комисията за защита на личните данни. Добави Коментар