Гръцкият президент поиска от България да върне „заграбени църковни реликви“
Павлопулос отправил искането си към София по време на тържества в село Доксат в Егейска Македония край Драма по време на отбелязване годишнина от подпалването на селото от български войски на 29 септември 1941 г.
Павлопулос казал: „България, която е член на обединена Европа, е длъжна да ни върне църковните ценности, които е откраднала от манастира „Света Богородица Икосифиниса“, настоял президентът.
Гръцката страна периодично повдига въпроса за връщането на църковната утвар и други реликви на манастира „Света Богородица Икосифиниса (Косиница)“, отнети от българските войски през 1917 г. Тогава е прибрана част от църковната утвар на манастира, включително и икона-мощехранителница, икони и ръкописи.
Въпросът за тези реликви беше поставен и от вселенския патриарх Вартоломей по време на неговото посещение в България през ноември 2015 г., което предизвика силна негативна реакция в обществото.
Вартоломей поиска от българската държава да върне църковни ценности, които според неговите твърдения, принадлежали на гърците. Той отправи това искане, след като бе удостоен от българския президент Росен Плевнелиев с орден „Стара планина“ I степен.
Манастирът „Света Богородица Косиница“ се намира край град Драма в Гърция. Основан е през Средновековието сред българска етническа общност и затова носи българско име. Гърците са го прекръстили на Икосифиница“ (двадесетте палми) и настояват, че винаги се е казвал така. Според директора на Националния исторически музей Божидар Димитров, както личи не само от тази мощехранителница, но и от други документи, манастирът винаги се е наричал Косиница.
През 1917 г. български разузнавачи начело с Богдан Филов прибират в София част от църковната утвар на манастира, включително и тази мощехранителница. Находките са засекретени в специален фонд у нас, тъй като съгласно Ньойския договор трябвало да го върнем на Гърция. Разсекретяването им се извършва едва през 1992 г. от Божидар Димитров, съгласно договор с Гърция от 1964 г., когато предметите, прибрани от Филов, стават наша законна собственост. Добави Коментар