Само във Флагман.Бг! Вижте историята на Гошо Мечката – основоположника на родния културизъм
Ключови думи:
Георги Николов, Мечката, културизъм, бодибилдинг, Атлант, Първа частна милиция, меценат, идеолог, световно първенство, шампиони, България, Бургас, Флагман
Остават броени дни до 20-ото юбилейно издание на Международния турнир по културизъм „Мечката”. Зрелищната надпревара се организира в памет на Георги Николов. Голяма част от бургазлии свързват името на Мечката с Първа частна милиция, която дълги години не допускаше в Бургас силовите групировки ВИС и СИК. Малцина обаче знаят, че приживе Николов е един от най-големите меценати и идеолози на културизма в България. Мечката е застрелян на 10-ти юни 1995 г., месеци преди да реализира една от най-големите си мечти – организирането на международен турнир по бодибилдинг като този, който тази неделя ще се проведе за 20-ти път в негова памет. (ВИЖ ОЩЕ ТУК)„Гошо беше визионер. Той искаше да покорява световните върхове в културизма. За него България вече беше тясна. Бургаската школа тръгна именно от него. Тогава можехме сами да си направим републиканско първенство. Имахме шампиони в абсолютно всички категории”, спомня си Румен Желев, който продължава да организира надпреварата в памет на Николов.
Гошо Мечката е роден в Бургас на 12 август 1967 г. Още от ранна детска възраст той демонстрира афинитет към различните спортове. Първоначално започва да учи гимнастика в спортното училище „Атанас Манчев”. Не след дълго обаче се прехвърля в паралелка по вдигане на тежести, където основно се занимава с културизъм. Първото му състезание е през 1984 г. Тогава печели първата си купа и наградата на публиката за най-добре представилия се млад състезател.
След завършване на спортното продължава образованието си в полицейското училище в Пазарджик, но нито за миг не забравя бодибилдинга. Именно Мечката е инициаторът за построяването на зала по културизъм към школото. През 1986 г. печели титлата на „Гран при Бонсист” и 3-то място на републиканското първенство по културизъм в кат. до 72 кг. На следващата година отново завършва 3-и на републиканското в кат. до 70 кг, а през 1988 г. става шампион в същата надпревара.
След завършване на полицейското училище се прибира в Бургас и започва работа в МВР, но не прекъсва тренировките по културизъм. През 1989 г. в Бургас създава първата зала за бодибилдинг в региона. Броят на желаещите да се занимават с културизъм изведнъж рязко нараства и през 1991 г. Мечката наема една от най-големите зали по спортна гимнастика в града. В същото време създава спортен клуб „Атлант-Бургас”, а през 1990 г. става 6-и на републиканското по културизъм.
Само за година-две „Атлант” се превръща в един от водещите клубове в България. Благодарение на Георги Николов става възможно участието на българския национален отбор по културизъм на световното първенство в Аликанте, Испания през 1993 г. Той поема всички разходи на тима ни, като на следващата година отново повтаря упражнението на форума в Турция.
През 1993 г. Мечката напуска МВР и основава Първа частна милиция. Благодарение на това успява да инвестира около 3 млн. тогавашни лв. в обновяването на базата на клуб „Атлант”, простираща се на 600 кв. м. Според близки на Николов той е планирал изграждането на зали за културизъм в градовете край Бургас – Карнобат, Айтос, Созопол и др. На 10-ти юли Георги Николов-Мечката е прострелян смъртоносно на излизане от поредната си тренировка.
Благодарение на създадения от него клуб стават възможни международните успехи на състезатели като Митко Славов, Скарлет Дербал, Стойко Кузманов и др. „Гошо имаше нюх за таланта. Откриваше млади таланти и сам ги подготвяше за състезанията. Като бивш щангист той много харесваше тренировките на Иван Абаджиев. Винаги предпочиташе сериозните натоварвания. Запалил е много млади хора по културизма”, разказва Румен Желев от РСКК „Атлант”.