Младеж, извел близки от ГДР през България, днес е посланик в Москва
Историята, свързана с много рискове, фалшиви паспорти и неочаквани обрати, е описана в книга, която беше представена в София. Авторът, организатор на бягството към свободата, е… настоящият германски посланик в Москва. България, лятото на 1974 г.
Часове преди финала на световното по футбол петима германски младежи се срещат през нощта на кея в Несебър. Трима от тях току-що са завършили гимназия и са от Източна Германия, съобщава bTV.
Другите двама - Рюдигер фон Фрич и брат му, пристигат от ФРГ, за да помогнат на братовчед си Томас и приятелите му да избягат. „Ние мислихме, че контролът в България не е толкова строг. Днес вече знаем, че тогава тук е било също толкова опасно. Българските гранични власти са имали договорка с ГДР за бежанците и има повече от 30 случая на убити, които са опитали да преминат на Запад през южната българска граница”, разказа фон Фрич.
На срещата в Несебър братята крият в автомобила си три фалшиви западни паспорта: „Не знаехме кого да питаме и се страхувахме, затова решихме сами да ги изработим. Близо година се упражнявах да фалшифицирам сам тези печати. Чудех се как може да стане – опитвах с картофи, с линолеум. И накрая стигнах до най-просто средство – гумичките”.
Обрат Бягството е обмисляно и подготвяно с месеци. Петимата трябва да преминат „легално" през граничния пункт „Капитан Андреево”.
Две седмици преди датата фон Фрич прави пробно пътуване до България. Когато 14 дни по-късно влезнахме с фалшивите паспорти , за да помогнем печатите изглеждаха така. Т.е. в последният момент цветът им бе сменен. Така трите паспорта, които имахме, вече бяха невалидни”, разказва дипломатът. Стремежът към свободата е по-силен от отчаянието.
В Несебър петимата се уговарят за ново бягство – среща след две седмици пред паметника на Цар Освободител в София.
Добави Коментар