Раждат се все повече деца с увреждания и садисти в Мечка заради кръвосмешения
Ключови думи:
роми, цигани, увреждания, кръвосмешения, Цветелин Кънчев, Мечка, Росен Русанов, Иво Кременски, генетика,
Раждат се все повече деца с увреждания сред ромите в село Мечка. Самите роми признават, че причината за това са кръвосмешенията. В общността има дълбоко вкоренени традиции да създават поколения само сред роднините си. Пред камерата на бТВ Ибрахим Расимов, който живее на семейни начала със своя четвърта братовчедка, призна, че не допускат други хора в рода си. Има много, които не могат да говорят, а други да-ходят, каза той.
Тяхната общност пристига в България през 1964 година - фамилия от около 50 души, които идват от гръцкото село Софу, откъдето са изгонени, а там се преселват от Турция. Техният произход е по-скоро турски, но са известни като гръцки цигани, обясни журналистът Стоян Георгиев.
Ибрахим сподели, че първите роми от фамилията му, дошли от Гърция, били около 50 души, а сега са над 1000.
С жена си Анифе имат шест внуци. Дошли са на бял свят след кръвосмешение между далечни братовчеди.
Цветелин Кънчев пък заяви в „Тази сутрин“, че кръвосмешение сред ромите нямало, а хората от репортажа на бТВ имали анадолски физиономии.
Според закона, кръвосмешение е когато става въпрос за братя и сестри и между първи братовчеди, но не и при по-далечни роднински връзки, обясни Дон Цеци.
Кметът на село Буковлък Росен Русанов пък заяви, че има връзка между кръвосмешенията и престъпността.
„Тези хора са много жестоки. Техният почерк няма как да го сбъркаш. Поколенията се израждат и стават садисти“, заяви Русанов.
Той разказа, че е задържал мъж, който е бил с племенницата си в едно легло. Той обясни, че е хващал в едно легло и баща с дъщеря.
Националният консултант по генетика проф. Иво Кременски пък заяви, че висок риск от мутации има при връзки между близки роднини. Ако имаме в първо, трето или в пето поколение един дядо и една баба, честотата на определена мутация ще бъде по-висока. Имаме десетки мутации и са известни над 3000 болести, при които, ако в един и същ ген се появи мутацията, има риск от 25% да се появи болест и двама от четиримата да продължат да носят тази мутация. Проблемът е да не попаднм един и същи ген, защото това носим мутации“, каза още професорът.
2
Коментара по темата
2.
Смилена Татарска
29.10.2023 07:54:55
Родителите ми са уважавани доктори на Враца и смятат, че кръвосмешенията не са причина за уврежданията. Аз самата съм се любила с братовчед си на Разлог и изпитах невероятно удоволствие.
1.
НМ.(народна милиция)
21.09.2016 11:26:24
Поредно доказателство.От тези получовеци нищо хубаво не излиза.