25 години Бургаският свободен университет дава академичен и интелектуален облик на града
Ключови думи:
бургаски, свободен, университет, интервю, празник, ректор, галя, христозова, 25, години
Поводът за този разговор са навършените 25 години от създаването на Бургаския Свободен университет. Проф. Галя Христозова е доктор на педагогическите науки, от 2000 до 2004 г. е декан на Центъра по хуманитарни науки, от 2004 до 2014 г. зам.ректор по научноизследователската и международната дейност, а от 2014 година застава начело на най-авторитетното ни висше училище.
- Проф.Христозова, безспорно Бургаският свободен университет е най-значимото постижение на демокрацията в Бургас. Каква е кратката Ви оценка, от историческа гледна точка, на този феномен, с който интелигенцията на друг български град не би могла да се гордее?
- Първите 25 години за Бургаския свободен университет са години на градеж, най-съзидателните години в историята на едно висше училище. Нашето мото е „Новата идея в образованието“ и всичко, което се създава е ново, прави се за първи път, няма традиции, които да те задължават. Усещането да направиш нещо за първи път е уникално! Успешно преминахме първите 7 години, през следващите извоювахме и изстрадахме новата си сграда, през последните се утвърдихме и наложихме като авторитетно и уважавано висше училище.
- Кои са най-важните фактори за бързото израстване и натрупване на авторитет?
- Всичко е много динамично. Нямаме време да съзряваме, правим го в движение. Нямаме право и да грешим, защото хиляди млади хора са ни повярвали. Голяма отговорност, която калява. Основните фактори, за да се справим с предизвикателствата и трудностите, са два: силният ни управленски и академичен екип – силен като идеи, иновативност, решителност, колегиалност и синхрон, и мениджърските и академични качества на Президента на БСУ – проф. Чобанов, който е в университета от самото му създаване и е не само живата му история, но и най-активният инициатор и участник на всички идеи и събития.
За мен най-важното и най-уникалното е, че в центъра на вниманието ни са студентите – всичко се прави за тях, с тях и заради тях.
Бургас има основание да се гордее със своя млад университет, защото той даде нов академичен и интелектуален облик на града.
- Имате честта, Вие, като ректор, да представлявате академизма на Бургас с днешна дата. Как приемате този факт?
- Приемам го като сериозна отговорност и голяма чест. Но и като удовлетворение и гордост. Щастлива съм, че на своя първи юбилей Бургаският свободен университет е по-силен, по-динамичен, по-авторитетен!
- Бихте ли посочили основните причини БСУ да се наложи като университет, създаващ кадри в различни направления и браншове, без които съвременната икономика, бизнес, общество и наука не могат да се развиват?
- Основните причини БСУ да се наложи като университет, създаващ добри кадри и най-силните ни страни са: балансирани бакалавърски специалности, по които след завършване има възможност за реализация и търсене на пазара на труда. Те са малко на брой, но са съобразени с развитието на икономиката в региона, в страната. Налице са и разнообразни магистърски програми, всяка година различни с оглед на необходимостта от квалификация в различни направления. Имаме вече 5 докторски програми. Поддържаме непрестанна връзка с работодателите и се интересуваме от какви специалисти имат нужда – и като специалности, и като компетентности. Те участват във всички наши дейности – в преподавателската, в научната, в изследователската, в практическата. Както се казва – често си сверяваме часовниците с тях. Ние подготвяме студентите заради тяхната реализация, а не самоцелно. Гъвкави сме при разкриване на нови бакалавърски и магистърски програми, когато има нужда от специалисти в това направление. Наскоро разкрихме специалностите „Софтуерно инженерство“ и „Начална и предучилищна педагогика“, за да откликнем на нуждите на пазара на труда в региона.
И най-вече държим на качеството на подготовката на студентите. Използваме съвременни методи на преподаване, имаме най-доброто електронно обучение в България, богата библиотека. Ежегодно квалифицираме преподавателите, защото отговорността да учиш, е и дълг, и призвание, и усърдие.
- Колко факултета, подготвящи студенти от редовно, задочно и дистанционно обучение, има днешният БСУ? Колко са студентите? И ако трябва да съизмерваме мащабите на това висше учебно заведение, до които други университети у нас можем да го наредим – като качество на преподаване и реализация на кадрите?
- Университетът има четири центъра (факултета) -юридически, икономически, технически и хуманитарен. Обучават се студенти в бакалавърски, магистърски и докторски програми.
Равносметката е над 40 000 записани студенти, от които почти 25 000 завършили за 25 години. Хиляди млади хора, повярвали в каузата и преимуществата на Бургаския свободен университет! Увеличи се географският периметър на студентите – те са от Бургас до Видин. Над 90 % кандидатстват единствено и само в БСУ – това са студенти с висока мотивация, които са направили своя категоричен избор. Статистическите данни през последните години показват, че от завършилите студенти 80% работят по специалността си, а само 5 години след завършване – около 20% от тях заемат вече висши управленски длъжности. Това говори убедително и категорично – Бургаският свободен университет подготвя компетентни специалисти и достойно заема стабилна и авторитетна позиция.
Имаме много чуждестранни студенти от Русия, Казахстан, Турция, Украйна, Нигерия, Словакия, Южна Африка, Перу, Германия и др. Обогатени се дейностите по програмата Еразъм +, както и по „Еразмус Мундус“ и се обучават студенти от Португалия, Холандия, Тайланд, Индонезия, Малдивите, Непал.
- За бургаската общественост и гостите на града уникалната сграда на БСУ си остава най-забележителната фасадна част от съдържанието, наречено БСУ. Как бе постигната тази красива архитектурна забележителност? И как си обяснявате, че вече повече от 10 години, студентите пазят своята собственост във вида, в който Алма Матер отвори врати?
- Красивата ни сграда е дело на талантливата бургаска архитектка Людмила Кьосева. Това е уникална университетска сграда, която е носител на приза „Сграда на годината“ през 2004 г.
Студентите влизат с респект в сградата и се отнасят към нея като към роден дом. Чистотата, редът, спазването на правила са част от ежедневието ни.
- Всъщност какво точно постижение честваме днес, на 20 септември 2016 г.? Защото, помня, че вузът имаше и сериозни пречки – политически и конкуренция от други частни и висши училища, в периода, когато вървеше акредитацията му?
- Бургаският свободен университет е създаден на 18 септември 1991 година с акт на Великото народно събрание. Това е изключително позитивно явление в академичната история на Република България. Идеята е на група интелектуалци и научни работници, обединени в Бургаска академична асоциация, които смятат, че в Бургас трябва да има университет, който да задържа младите хора да учат, работят и живеят в родния си град. Признателни сме на първите апостоли на тази мъдра идея – членовете на Бургаската академична асоциация, на бургаското гражданство, което подкрепя и защитава тази идея.
В хронология, на 15.11.1990 г. временният Академичен съвет разкрива първия факултет – факултета по право, управление и политически науки и обявява прием по три специалности – право, управление и политически науки.
На 3.05.1991 г. Академичният съвет разкрива 4 нови звена: Бизнес факултет, Педагогически факултет, Агрономически факултет и Технически колеж.
Усилията и ентусиазмът на много запленени от идеята хора намират своя естествен завършек. На 17 септември 1991 г. народният представител Янко Янков внася в Бюрото на Великото народно събрание предложение за създаване на Бургаския свободен университет, а на следващия ден 18 септември 1991 г. Великото народно събрание дава статут на висше училище на университета. Незабравим е денят, в който заместник-председателят на Народното събрание Гиньо Ганев официално връчва решението на парламента.
Университетът и всички негови направления и специалности са акредитирани многократно от Националната агенция по акредитация и са сертифицирани от 2005 г. с международен сертификат по качество ISO 9001:2000 и ISO 9001:2008 .
Празникът е твърде голям, за да не го вгорчаваме с факти от миналото. Но няма да е честно, ако се забрави изключително трудния период, когато имаше опасност БСУ да остане без покрив. На кого дължим най-голямата заслуга за преодоляването на трудностите със Съдебната система, която буквално бе смазала висшето училище, отнемайки му неговия първи дом – днешната Съдебна палата?
Това беше особено тежък момент – в навечерието на Коледните и Новогодишните празници в края на 2000 година е взето решение на заседание на Министерския съвет сградата да се предостави на съдебната система. Заслугата за преодоляването на трудностите беше на бургаското гражданство, което събра няколко десетки хиляди подписа в подкрепа на университета; на ръководството на университета, което въпреки огромния натиск не се огъна; на хилядите студенти, които вместо в аулите прекарваха дните и нощите си пред сградата, за да защитят своята Алма матер. Тази трудност ни сплоти, направи ни по-силни, по-единни. А и крайният резултат е видим – новата ни сграда е не само красива, тя е строена за университет и е много функционална.
- На кои свои колеги бихте искали да бъде отдадена специална почит за утвърждаването на БСУ и за неговото развитие до днес?
- На първо място на проф. Петко Чобанов. Той е моторът на университета - неуморен, с безброй идеи, чудесен мениджър; на предходните ректори - проф. Данаил Бончев, проф. Иванка Апостолова, акад. Евгений Головински, проф. Борис Янков, проф. Милчо Паликарски, проф. Васил Янков, които са поставили основите на университета и предано са работили за неговата кауза. На Настоятелството на университета и на Академичния съвет, които определят, реализират и контролират дейността на академичното ръководство.
Благодаря на всички преподаватели, които през тези 25 години участват активно в съграждането на Бургаския свободен университет! Трудът, усърдието и лоялността на всеки от тях са безценни.
Честит празник на всички преподаватели, студенти, служители и приятели на БУРГАСКИЯ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ!