Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

25 години Бургаският свободен университет дава академичен и интелектуален облик на града

Ректорът проф. Галя Христозова благодари на всички преподаватели, които участват активно в съграждането и развитието на вуза
Ключови думи: бургаски, свободен, университет, интервю, празник, ректор, галя, христозова, 25, години

Поводът за този разговор са навършените 25 години от създаването на Бургаския Свободен университет. Проф. Галя Христозова е доктор на педагогическите науки, от 2000 до 2004 г. е декан на Центъра по хуманитарни науки, от 2004 до 2014 г. зам.ректор по научноизследователската и международната дейност, а от 2014 година застава начело на най-авторитетното ни висше училище.



- Проф.Христозова, безспорно Бургаският свободен университет е най-значимото постижение на демокрацията в Бургас. Каква е кратката Ви оценка, от историческа гледна точка, на този феномен, с който интелигенцията на друг български град не би могла да се гордее?

- Първите 25 години за Бургаския свободен университет са години на градеж, най-съзидателните години в историята на едно висше училище. Нашето мото е  „Новата идея в образованието“ и  всичко, което се създава е ново, прави се за първи път, няма традиции, които да те задължават. Усещането да направиш нещо за първи път е уникално! Успешно преминахме първите 7 години, през следващите извоювахме и изстрадахме новата си сграда, през последните се утвърдихме и наложихме като авторитетно и уважавано висше училище.

- Кои са най-важните фактори за бързото израстване и натрупване на авторитет?

- Всичко е много динамично. Нямаме време да съзряваме, правим го в движение. Нямаме право и да грешим, защото хиляди млади хора са ни повярвали. Голяма отговорност, която калява. Основните фактори, за да се справим с предизвикателствата и трудностите, са два: силният ни управленски и академичен екип – силен като идеи, иновативност, решителност, колегиалност и синхрон, и мениджърските и академични качества на Президента на БСУ – проф. Чобанов, който е в университета от самото му създаване и е не само живата му история, но и най-активният инициатор и участник на всички идеи и събития.
За мен най-важното и най-уникалното е, че в центъра на вниманието ни са студентите – всичко се прави за тях, с тях и заради тях.
Бургас има основание да се гордее със своя млад университет, защото той даде нов академичен и интелектуален облик на града.

- Имате честта, Вие, като ректор,  да представлявате академизма на Бургас с днешна дата. Как приемате този факт?

- Приемам го като сериозна отговорност и голяма чест. Но и като удовлетворение и гордост. Щастлива съм, че на своя първи юбилей Бургаският свободен университет е по-силен, по-динамичен, по-авторитетен!

- Бихте ли посочили основните причини БСУ да се наложи като университет, създаващ кадри в различни направления и браншове, без които съвременната икономика, бизнес, общество  и наука не могат да се развиват?

- Основните причини БСУ да се наложи като университет, създаващ добри кадри и най-силните ни страни са: балансирани бакалавърски специалности, по които след завършване има възможност за реализация и търсене на пазара на труда. Те са малко на брой, но са съобразени с развитието на икономиката в региона, в страната. Налице са и  разнообразни магистърски програми, всяка година различни с оглед на необходимостта от квалификация в различни направления. Имаме вече 5 докторски програми. Поддържаме непрестанна връзка с работодателите и се интересуваме от какви специалисти имат нужда – и като специалности, и като компетентности. Те участват във всички наши дейности – в преподавателската, в научната, в изследователската, в практическата. Както се казва – често си сверяваме часовниците с тях. Ние подготвяме студентите заради тяхната реализация, а не самоцелно. Гъвкави сме при разкриване на нови бакалавърски и магистърски програми, когато има нужда от специалисти в това направление. Наскоро разкрихме специалностите „Софтуерно инженерство“ и „Начална и предучилищна педагогика“, за да откликнем на нуждите на пазара на труда в региона.
И най-вече държим на качеството на подготовката на студентите. Използваме съвременни методи на преподаване, имаме най-доброто електронно обучение в България, богата библиотека. Ежегодно квалифицираме преподавателите, защото отговорността да учиш, е и дълг, и призвание, и усърдие.

- Колко факултета, подготвящи студенти от редовно, задочно и дистанционно обучение, има днешният БСУ? Колко са студентите? И ако трябва да съизмерваме мащабите на това висше учебно заведение, до които други университети у нас можем да го наредим – като качество на преподаване и реализация на кадрите?

- Университетът има четири центъра (факултета) -юридически, икономически, технически и хуманитарен. Обучават се студенти в бакалавърски, магистърски и докторски програми.
Равносметката  е  над 40 000 записани студенти, от които почти 25 000 завършили за 25 години. Хиляди млади хора, повярвали в каузата и преимуществата на Бургаския свободен университет! Увеличи се географският периметър на студентите – те са от Бургас до Видин. Над 90 % кандидатстват единствено и само в БСУ – това са студенти с висока мотивация, които са направили своя категоричен избор. Статистическите данни през последните години показват, че от завършилите студенти 80% работят по специалността си, а само 5 години след завършване – около 20% от тях заемат вече висши управленски длъжности. Това говори убедително и категорично – Бургаският свободен университет подготвя компетентни специалисти и достойно заема стабилна и авторитетна позиция.
Имаме много  чуждестранни студенти от Русия, Казахстан, Турция, Украйна, Нигерия, Словакия, Южна Африка, Перу, Германия и др. Обогатени се дейностите по програмата Еразъм +, както и по „Еразмус Мундус“ и се обучават студенти от Португалия, Холандия, Тайланд, Индонезия, Малдивите, Непал.

- За бургаската общественост и гостите на града уникалната сграда на БСУ си остава най-забележителната фасадна част от съдържанието, наречено БСУ. Как бе постигната тази красива архитектурна забележителност? И как си обяснявате, че вече повече от 10 години, студентите пазят своята собственост във вида, в който Алма Матер отвори врати?

- Красивата ни сграда е дело на талантливата бургаска архитектка Людмила Кьосева. Това е  уникална университетска сграда, която е носител на приза „Сграда на годината“ през 2004 г.
Студентите влизат с респект в сградата и се отнасят към нея като към роден дом. Чистотата, редът, спазването на правила са част от ежедневието ни.

- Всъщност какво точно постижение честваме днес, на 20 септември 2016 г.? Защото, помня, че вузът имаше и сериозни пречки – политически и конкуренция от други частни и висши училища, в периода, когато вървеше акредитацията му?

- Бургаският свободен университет е създаден на 18 септември 1991 година с акт на Великото народно събрание. Това е изключително позитивно явление в академичната история на Република България. Идеята е на група интелектуалци и научни работници, обединени в Бургаска академична асоциация, които смятат, че в Бургас трябва да има университет, който да задържа младите хора да учат, работят и живеят в родния си град. Признателни сме на първите апостоли на тази мъдра идея – членовете на Бургаската академична асоциация, на бургаското гражданство, което подкрепя и защитава тази идея.
В хронология, на 15.11.1990 г. временният Академичен съвет разкрива първия факултет – факултета по право, управление и политически науки и обявява прием по три специалности – право, управление и политически науки.
На 3.05.1991 г. Академичният съвет разкрива 4 нови звена: Бизнес факултет, Педагогически факултет, Агрономически факултет и Технически колеж.
Усилията и ентусиазмът на много запленени от идеята хора намират своя естествен завършек. На 17 септември 1991 г. народният представител Янко Янков внася в Бюрото на Великото народно събрание предложение за създаване на Бургаския свободен университет, а на следващия ден  18 септември 1991 г. Великото народно събрание дава статут на висше училище на университета. Незабравим е денят, в който заместник-председателят на Народното събрание Гиньо Ганев официално връчва решението на парламента.
Университетът и всички негови направления и специалности са акредитирани многократно от Националната агенция по акредитация и са сертифицирани от 2005 г. с международен сертификат по качество ISO 9001:2000 и ISO 9001:2008 .
Празникът е твърде голям, за да не го вгорчаваме с факти от миналото. Но няма да е честно, ако се забрави изключително трудния период, когато имаше опасност БСУ да остане без покрив. На кого дължим най-голямата заслуга за преодоляването на трудностите със Съдебната система, която буквално бе смазала висшето училище, отнемайки му неговия първи дом – днешната Съдебна палата?
Това беше особено тежък момент – в навечерието на Коледните и Новогодишните празници в края на 2000 година е взето решение на заседание на Министерския съвет сградата да се предостави на съдебната система. Заслугата за преодоляването на трудностите беше на бургаското гражданство, което събра няколко десетки хиляди подписа в подкрепа на университета; на ръководството на университета, което въпреки огромния натиск не се огъна; на хилядите студенти, които вместо в аулите прекарваха дните и нощите си пред сградата, за да защитят своята Алма матер. Тази трудност ни сплоти, направи ни по-силни, по-единни. А и крайният резултат е видим – новата ни сграда е не само красива, тя е строена за университет и е много функционална.

- На кои свои колеги бихте искали да бъде отдадена специална почит за утвърждаването на БСУ и за неговото развитие до днес?

- На първо място на проф. Петко Чобанов. Той е моторът на университета - неуморен, с безброй идеи, чудесен мениджър; на предходните ректори - проф. Данаил Бончев, проф. Иванка Апостолова, акад. Евгений Головински, проф. Борис Янков, проф. Милчо Паликарски, проф. Васил Янков, които са поставили основите на университета и предано са работили за неговата кауза. На Настоятелството на университета и на Академичния съвет, които определят, реализират и контролират дейността на академичното ръководство.
Благодаря на всички преподаватели, които през тези 25 години участват активно в съграждането на Бургаския свободен университет! Трудът, усърдието и лоялността на всеки от тях са безценни.
Честит празник на всички преподаватели, студенти, служители и приятели на БУРГАСКИЯ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ!
Мистериозно петно на ръката на Байдън: Какво не е наред със здравето му? Той се появи и с белег на долната си устна Напусна ни обичана лекарка Доц. д-р Слава Стоянова беше позната в международните медицински среди с редица научни публикации и трудове
Училището в Свети Влас дарява значителна сума на дете в нужда Инициативата намери огромна подкрепа Отвратен съм от чалгата в новогодишните програми, каза Васко Кръпката Ако може да се вярва на социалните мрежи, и редовите зрители не са особено очаровани от това, което ни предложиха големите телевизии в празничната нощ
Изкуство на Богоявление: Тройната Хармония Йордановци в Хармония: Творчески Пътешествия на Маринов, Ангелов и Петров Как Айтос ще посрещне Йордановден Вижте програмата 
Мащабна профилактична кампания стартира университетска болница „Дева Мария“ Прегледите ще бъдат напълно безплатни след запазен час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com Бургас скърби! Почина голяма спортна легенда Той остави траен отпечатък върху спорта в Бургас и България. Неговите успехи се превърнаха в източник на вдъхновение за поколения състезатели, пише в съболезнованието си кметът Димитър Николов
Паркирането пред блоковете става платено - 60 лева за паркомясто Кандидатстването за платените паркоместа става съгласно критериите в общинската наредба Почина уважавана учителка "Отиде си един прекрасен учител и човек, който завинаги ще остане в нашите сърца", написаха още от ръководството на НУМТИ в страницата си във Facebook
Сбогуваме се с Краси Куртев на 11 януари Опелото ще е в катедралния храм "Света Неделя" 14-годишна забременя в тоалетните на столичен мол Ние с баща й бяхме в шок, защото дори не знаехме, че е започнала да води полов живот, споделя майката