Бивш финансов министър станал лихвар, забърка се в скандална схема със заеми
Бившият финансов министър Стоян Александров се забърка в лихварски скандал. Червеният политик давал кредити като физическо лице със скрита лихва, съобщиха пред камерата на бТВ бизнесменът Кирил Русев и адвокатът му Николай Ганев. Според тях, дела срещу Александров са били подправяни в негова полза.
Бившият финансов министър, участник в управата на няколко банки, общински съветник от „Движение 21“ и преподавател в УНСС Стоян Александров е давал големи суми на заем като частно
лице, а в договорите, които е сключвал, е имало и явни, и скрити лихви, твърдят потърпевши.
Русев разказва, че се е подписал под договор за $306 800, а получил $260 хил., като всичко е доказуемо, защото парите са преведени по банков път.
Александров твърди, че става въпрос за хора, които са взели пари, а не искат да ги връщат.
Според чл. 252 от Наказателния кодекс, който без разрешение извършва банкови, застрахователни или други финансови сделки, за които се изисква това разрешение, се наказва с лишаване от свобода от три до пет години и с конфискация на ½ от имуществото на дееца. Такъв ли е случаят, трябва да се произнесат институциите, каза разследващият журналист Мария Цънцарова.
„През далечната 2007 г. се запознах със Стоян Александров, тъй като се нуждаех от кредит. Срещнахме се в банката, която се намира срещу руската църква в неговия кабинет. На въпроса ми дали мога да получа заем, той ми каза, че няма проблем да го взема от него като физическо лице“, разказва Кирил Русев.
За да гарантира, че ще върне парите, той ипотекирал пред нотариус игрална зала с бар в полза на бившия финансов министър.
„Сумата, която ми бе предоставена от Александров, е по-малка, а не е тази, която е визирана в договорната ипотека. Разликата е именно скритата лихва“, обяснява бизнесменът.
„Има наказателна лихва от 0,5% от просрочената вноска за всеки просрочен ден. Годишно става 180%. Такова нещо няма никъде. Без лиценз не може да даваш пари на заем. Александров развива лихварска дейност“, добавя адвокат Ганев.
Русев трябвало да върне парите в рамките на една година, но успял да му приведе само 30 000 долара. Александров завел иск срещу длъжника за общо 346 800 долара. Сумата включва парите от записната заповед и не отчита върнатите 30 000 долара. По бързо производство е издадена заповед за изпълнение. Защитата на Русев твърди, че Александров е изпуснал срокове и не са спазени процедури. Въпреки това частен съдебен изпълнител обявява за продан ипотекирания имот. На търга се явява единствено Александров и го купува.
„Този имот се продава за 300 000 лева и се взема от кредитора. Да продадеш нещо, което не е доказано, че дължиш. Това се случва“, обяснява адвокатът на длъжника.
Цената, на която е продаден имотът, е двойно по-ниска дори от ликвидационната стойност на имота, твърди Кирил Русев. Не може един имот, на който стойността е над 600 000 лева, да се придобива на 300 000 лева, жалва се той.
„Кой дава пари без лихва? Има прокурорски проверки. Те са приключили. Нямам забрана да се разпореждам с моите пари, както намеря за необходимо. Декларирал съм в данъчните декларации всички заеми, които съм давал“, заяви Александров.
От НАП коментираха, че декларирането на доходи чрез заеми не узаконява забранени от закона дейности.
„Необходима е обаче регистрация по Търговския закон и вписване в публичния регистър на финансовите институции, воден от БНБ. Той не е вписан“, каза още Цънцарова в "Тази сутрин".