Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В Черно море се крие "най-големия музей в света"

Ключови думи: черно, море, музей, кораби, останки, сероводород
На дъното на Черно море се намира най-големият музей в света. Причина за това е серовородът, който не позволява гниене на органичната материя и така запазва с векове историята, твърдят родни учени, съобщава Блиц.бг, цитирайки „Труд”.

Според тях само при проучванията за „Южен поток“ между Николаев и Варна са открити 137 потънали кораба, които допълват броя на вече известните съдове, лежащи на стотици метри под водата.

Затова учените са убедени, че проучванията трябва да продължат, така че да може да се осигури достъп до огромния ресурс от данни, запазени във времето.

Когато говорим за потопени дървени кораби, в сероводородната зона те се консервират. Това става на дълбочина под 130-150 метра, където дървото се запазва с векове, докато в кислородната зона разлагането става много по-бързо, разясняват специалистите и допълват, че селища, кораби и корабокрушения има страшно много в близост до брега. Те са най-вече в района на Варна, Несебър и Созопол.

Неслучайно там все още се носят легенди за потънали съкровища. Според една от тях някъде в множеството пещери край Яйлата митичният Лизимах скрил несметно съкровище, което и до днес не е открито. Според друга пък някъде там на север от носа в посока към Шабла е потънал легендарният кораб „Черният принц“, собственост на британската кралица, натоварен със заплатите на войниците, участвали в Кримската война.

Макар че има информация, че корабът е намерен, все още не липсват авантюристи, които не вярват и често през лятото могат да бъдат видени самотни гмуркачи, които, спрели автомобила си директно в степта, която свършва в района на шабленското село Тюленово, подготвят аквалангите.

Учените не остават по-назад. При една от последните експедиции на екип от Института по океанология специалистите тестват дистанционно управляем апарат и извършват спускове с изследователска миниподводница PC-8B.

Задачата е да се сканира дъното, да се заснемат всякакви видове подводни обекти и да се търсят метални предмети. Идеята е да се намерят подводни селища, останки от кораби и корабокрушения.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян
Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен" Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау"
Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари? Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност
Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор