5-годишно дете с мускулна атрофия спечели състезание по гимнастика
5-годишно дете със спинална мускулна атрофия победи в състезание по спортна гимнастика. Заслугата затова всъщност е на треньора по спортна гимнастика Дилян Димитров, който преди няколко месеца обещал на малкият Радо, че и той ще е като другите деца. За да го направи щастлив, спортистът организира специално състезание, в което той и парализираното дете са един отбор. Уменията си тандемът показва на почти всички спортни уреди и си извоюва победата. Пред камерата на Нова телевизия пък майката на Радо Ралица сподели, че се е почувствала щастлива.
„Усещането е велико! Изпитах една огромна тръпка, любов и свобода, защото видяхме, че и хората със специални потребности могат”, каза младата жена.
Радо е на една годинка, когато родителите му чуват диагнозата спинална мускулна дистрофия. Прогнозите на лекарите не са добри. Медиците дори предупреждават Ралица и съпруга й за най-лошото – много малко оставащи години живот.
„След 2-3 дни целият шум ще отмине, но за него това няма да изчезне. Той винаги ще го помни", заяви треньорът по спортна гимнастика Дилян Димитров, който направи така, че 5-годишният Радо да може да се яви на състезание и да разбере какво е да направиш салто и да ходиш по гредата.
"Аз съм сигурен, че има хора, които се чудят защо съм си сложил кенгуру и се занимавам с някакво дете, но за мен това няма никакво значение. Аз харесвам това, което съм направил, защото виждам, че и той го харесва", сподели треньорът.
„След няколко дни Радо ще е в първи клас, макар че е само на пет години. Той говори английски език и вече може да пише. Много е интелигентен. На такива деца като него трябва да му се даде шанс“, заяви Ралица в „Здравей, България“. Държавата спи за проблемите на децата в неравностойно положение, подчерта тя.
"Има европейски програми, които работят по няколко месеца, а после спират. Единствените, които ще похвалят тези програми, са самите чиновници", заяви майката на малкия Радо. Тя поясни, че болестта на Радо е генетичен убиец номер 1 на малки деца.
„Бяхме скоро на ТЕЛК комисия и аз изисквах моторна количка за него и ни казаха, че може да получим, но след като навърши 16 години. Политиците спят. Няма да намерите родител на дете с увреждания, който да ви каже, че е доволен от това, което се прави за сина или дъщеря му“, добавя Ралица. Добави Коментар