Парламентът реши: Фирмите няма да плащат ДДС за дарените храни
Ключови думи:
ГЕРБ, парламент, ДДС, храни, дарения, Менда Стоянова, Реформаторски блок, Петър Славов, Мартин Димитров
Върху дарените храни с изтичащ срок на годност няма да се плаща данък добавена стойност (ДДС). Това реши парламентът на първо четене с промени в Закона за ДДС.
Изменението бе предложено от депутатите от Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров. То получи единодушна подкрепа от Народното събрание днес.
Фирмите ще могат да даряват при облекчени условия храни, чийто срок на годност изтича в рамките на 30 дни. Получателите на храните ще бъдат юридически лица с нестопанска цел, които ще се занимават с „хранително банкиране” – те ще влизат в специален регистър. От тях дарените продукти ще се насочват към нуждаещи се бедни.
Проблемът в момента е, че на производителите и търговците е по-изгодно да унищожават, отколкото да даряват развалящите се храни. При даряване те дължат ДДС, а при унищожение на продуктите - не.
Менда Стоянова обясни, че на първо четене ГЕРБ подкрепят законопроекта. Преди гласуването на второ четене обаче трябвало да се направи дълбок анализ, за да се приемат механизми за избягване на злоупотреби от нечестни търговци.
Припомняме, че падането на ДДС върху дарените храни бе подкрепено и от националния омбудсман Мая Манолова. Тя наскоро каза, че мярката е подкрепена принципно и от финансовото министерство.
2
Коментара по темата
2.
gggg
07.09.2016 12:25:24
И сега ще започне едно фиктивно даряване по документи, че направо майка плаче, грамфон свири.Те търговците са научени да трият срока на годност или просто да преопаковат стоката с нов.По големите магазини дори и в последния ден от годността се продава на - 30% до -50% от цената с надценката, а залъгват че ще даряват,но по документи ще се появят големи и много благородни дарители.
1.
Антон Петров
07.09.2016 10:55:45
Миндила Менда пак ще измисли такъв механизъм че да му се отще на която и да е фирма да дарява типично по Герберски. Данъчните механизми са до такава степен сложни и трудни че общо взето да му се отще на човек да развива какъвто и да е бизнес в тази държавица, с изключение на приближените фирма ама те са друго измерение.