За първи път: Български екип от студенти разработват „бактериален език“
Екипът е основан от д-р инж. Борис Киров, който е преподавател в ТУ. В него участват 15 студенти от 3-ти курс в посочените университети, а трима от тях са бургазлии – капитанът Марио Марков, Рафаела Иванова и Петър Антов. Те са третокурсници в Техническия университет със специалност „Компютърни системи и технологии“.
„Една от целите на проекта ни е да позволим употребата на българско кисело мляко във всяко точка на света. Така ще се увеличат износът и производството и този уникален български продукт ще стане още по-популярен“, споделят бургаските студенти. Според тях чрез този проект ще стане възможно изсушени култури от българско кисело мляко да се използват успешно за закваска дори на Антарктида.
Екипът е изправен пред проблем – този с финансирането. Нужно е да стигнат до Бостън – град в североизточната част на САЩ. Там те ще представят България като се съревновават с над 300 други отбори от целия свят. Макар към момента да извършват изследванията и нужните по проекта научни дейности в София Тех Парк, те се нуждаят от финасиране за самото състезание, за което ще са им нужни лабораторни консумативи, пътни разходи, визи и регистрация за финалите.
Ако искате да подпомогнете отбора, те са:
Сдружение с нестопанска цел "АЙ ДЖИ И ЕМ БЪЛГАРИЯ"
www.igem-bulgaria.com
Регистрирано с решение 1 от 08.04.2016 по Ф.Д. 103/2016 на СГС
ЕИК: 177012411
Дарения чрез банкова транзакция:
АЙ ДЖИ И ЕМ БЪЛГАРИЯ
Първа инвестиционна банка АД
бул. "Драган Цанков" №37
BIC: FINVBGSF
IBAN - BGN: BG35FINV91501216732479 Добави Коментар