Мая Манолова не отговори дали ще се кандидатира за президент и обяви, че правата на Бююк са нарушени
Националният омбудсман Мая Манолова отказа да отговори дали окончателно отпада варианта да се кандидатира за президент на предстоящите избори наесен. Днес тя даде пресконференция, на която обяви свои законодателни инициативи.
След въпрос на „Флагман” – дали окончателно се е отказала да се включи във вота, имайки предвид спекулациите, че е била припозната от АБВ след разделението на партията на Първанов с БСП, Манолова обясни: „В институцията на омбудсмана партийно-политически въпроси не се обсъждат. Това е наложена практика, която няма да бъде променена. Всъщност аз не съм спряла да обявявам своите намерения за до края на тази година и за следващата година още много преди изобщо да стартират партийните драматизации по отношение на президентските избори. Така че нека те си вършат тяхната работа, омбудсманът не е спрял да върши своята работа даже през почивния месец и през нито един от дните на последните месеци.”
По неофициална информация обаче Мая Манолова окончателно се е отказала от надпреварата още с момента, когато е написала откритото си писмо на 15 август, в което обяви, че няма да участва в „братоубийствени войни”. Манолова бе една от фаворитките за обща номинация на БСП и АБВ, но двете формации предпочетоха генерал Румен Радев.
„Флагман” днес попита омбудсмана дали вижда престъпление в незаконното връщане на политическия имигрант Абдуллах Бююк на турските власти. Манолова отговори: „Със сигурност тук освен че не се обсъждат партийно-политически въпроси, не се произнасят и присъди. Това е работа на други органи.”
Тя обаче каза, че работи по споразумение с цел да се избягват подобни казуси: „В момента с МВР и с Българския хелзинкски комитет работим по текстовете на едно споразумение за взаимодействие във връзка с експулсирането на граждани и принудителното им отвеждане до границата – хипотези, които са разписани в Закона за чужденците. Не е лесно изработването на това споразумение, защото според първоначалния смисъл на закона това, което би трябвало да наблюдава омбудсманът и хелзинкският комитет, а и всяка неправителствена организация, е начинът, по който се отвежда въпросното лице до страната, до която трябва да бъде екстрадирано или експулсирано. От последния случай с Бююк обаче се оказа, че и от омбудсмана, и от неправителствените организации, от правозащитните организации, се очаква те да се намесват и в случаите, когато става дума за нарушени права, какъвто е случаят с Бююк. И това е определена сложност в споразумението, което предстои да подпишем, защото освен според международното законодателство, според Европейската конвенция за правата на човека, според българската Конституция, но и според Закона за чужденците в Република България заповедта за експулсиране не е следвало да бъде изпълнявана незабавно.”
Мая Манолова ще внесе в Народното събрание промени в няколко закона, стана ясно още на днешната пресконференция. Те са свързани с различните сфери. Манолова настоява за намален таван на лихвите за студентско кредитиране, за намаляване на таксите за частните съдебни изпълнители, както и за премахване на възнагражденията на юрисконсултите на държавни институции по дела, свързани с длъжници. Други промени, за които тя настоява, касаят облекчаване на гражданите, които са абонати на „Топлофикация”, премахване на ДДС върху дарените храни и др. Манолова няма право на пряка законодателна инициатива и се надява парламентарните групи да я подкрепят, като внесат и приемат поправките. Добави Коментар