Елате в Царево – раят, съчетал море и реки с вековните дъбови гори на Странджа (ВИДЕО)
Ключови думи:
организация за управление на туристическия район, министерство на туризма, район южно черноморие, флагман.бг, медиен партньор, живко табаков, съветник, николина ангелкова, министър на туризма, община царево, забележителности
Флагман.бг Ви представя най-красивите и спиращи дъха места в община Царево, които всеки трябва да посети. Това е поредната община, която се включи в съвместната ни инициатива с Организацията за управление на туристическия район „Южно Черноморие”.
Ниските и полегати хълмове на Странджа планина, обрасли с вековни дъбови гори, плавно се спускат към морето, нарязало брега на десетки малки заливи и полуострови. Пясъчните брегове тук красиво се редуват с речни долини.
В този прекрасен край се намира община Царево, в която влизат 13 населени места – град Царево, град Ахтопол, село Лозенец, село Велика, село Фазаново, село Варвара, село Синеморец, село Резово, село Изгрев, село Българи, село Кости, село Бродилово, село Кондолово.
С многообразието на забележителности от различен характер (природни, исторически, архитектурни ) Царево се очертава като една от най-атрактивните общини в Бургаска област. Уникалното съчетание на море, планина и реки, екзотична растителност и многообразие на животински и растителни видове, ведно с традициите и автентичната Странджанска култура и обичаи, предоставят разнообразни възможности за развитие на туризъм - опознавателен, селски, екотуризъм, яхттуризъм, фото и хоби туризъм, ловен туризъм и др. Курортите на територията на общината са привлекателни със своите красиви плажове с дребнозърнест пясък и кристално чиста морска вода.
На територията на общината се намира най-старият резерват в страната "Силкосия" - обявен за такъв още през 1933 год. Тук се намира една от седемте влажни зони в страната, което е с континентално значение - комплекса "Ропотамо - Велека". През странджанското крайбрежие и Странджа преминава и "Via Pontika" - прелетния път на птиците от Северна Европа на Юг. Уникалната странджанска природа се опазва чрез мрежа от защитени територии: най-големият природен парк в страната - "Странджа", пет резервата (най-стария в България ”Силкосия”, най-големия „Узунбуджак”, най-младия странджански резерват „Тисовица”) и редица природни забережителности и защитени местности, като "Попови скали", "Силистар", "Устието на р.Велека", "Дядо Вълчо" и др. През територията на общината преминава и най-чистата странджанска река - р.Велека, която в долното си течение (последните 10 км.) е плавателна.
Специфичният климат и географското местоположение на планината – своеобразен мост между Европа и Азия, са причина в Странджа, единствено в Европа, да се съхранят след последния ледников период множество терциерно-реликтни растителни видове и гори с присъствие на вечнозелени храсти, характерни за природата на Кавказ, Колхида и Черноморското крайбрежие на Турция. Те придаватекзотичен характер на странджанските гори, които са съставени главно от източен горун, благун и източен бук.
Странджа е на едно от първите места сред защитените територии в Европа по биологично разнообразие. Тук се срещат около 50 % от представителите на българската флора с голям брой ендемити, реликти и вписани в Червената книга редки и застрашени видове. Символ на парка е цъфтящата с приказно красиви огромни виолетови цветове странджанска зеленика.
Хилядолетната човешка цивилизация по тези земи е оставила тук множество оригинални културни паметници: долмени, тракийски светилища и жертвеници, надгробни могили и могилни некрополи, множество параклиси и свещени извори /аязми/.
Интерес представляват и специфичната странджанска архитектура, запазена в селата Кости, Българи, Кондолово и други селища в общината. Богатият песенен фолклор, самобитните обреди и обичаи на местното население са съхранили в себе си езически елементи от най-дълбока древност, като нестинарския обред игра върху жарава в селата Българи и Бродилово.
Природните дадености и богатото културно-историческо наследство на община Царево заслужават да посетите този забележителен край на България.
Tуристическото предлагане не е идентично с това на съседните общини. То носи своя специфика, която се различава от това на Несебър, Поморие, Бургас, Созопол и Приморско. Разнообразният релеф, запазената околна среда, природни феномени, съчетанието на планина с море, наличието на Природен парк “Странджа”, множество защитени територии, непознатата история и култура, уникалната за Европа флора и фауна, чисти реки, уникалните фолклор, обичаи, музика, танци, кухня и пр. са неповторимата страна на туристическия продукт на Община Царево.
Уникална природа, богата история и живи фолклорни традиции, вплетени по неповторим начин в едно динамично съвремие, определят облика на най-югоизточната община в България, община Царево. Тук природата съчетава живописни морски брегове и ласкави плажове с величествената, но леснодостъпна планина - Странджа, която удивлява с богатството си на растителен и животински свят.
Мекият климат, близък до този на страните от средиземноморския басейн е привличал хората да се заселват по тези земи от най-дълбока древност. Затова следите от човешко присъствие и паметници на културата са много и изключително разнообразни – от уникалните тракийски гробници и некрополите от бронзовата епоха, през добре запазените останки от гръцкото и римското владичество, та до базиликите от ранното християнство и късното средновековие.
Влиянията на множество култури и фолклорни традиции избликват днес в темпераментните народни танци и музика, в живописните народни носии и своеобразни обичаи, вплитат се в една неповторима съвременна архитектура на малките населени места по Черноморското крайбрежие.
В този южен край на нашата страна майката природа е скътала невероятно съчетание от море, планина, реки, изключително богата флора и фауна. Странджанско-черноморският район е тестван като екологически най-чист регион в България. Микроклимата създава условия за отглеждане на южни култури /смокиня, нар, маслини, лимони, портокали, мандарини, дафинов лист, райска ябълка, фурма и др./ Наличието на топли крайбрежни течения, рибен ресурс, удобни малки и големи заливи са предпоставка за развитие на региона в широк спектър услуги и дейности.
Храмът „Св.Успение Богородично” в този си вид датира от 1810 г. Построен е върху основите на параклис от средните векове. Храмът е засегнат от големия пожар във Василико (старото име на град Царево) през 1833 г. През 1894 е възстановен напълно. До 1950 г. обслужва духовните нужди на жителите от Василико. През 50-те години е преустановена богослужебната му дейност и той е напълно разграбен. От църковните утвари, икони и обзавеждане не е запазено нищо.Остават само бледи спомени на очевидци за някогашното благолепие на храма. През 80-те години е подета инициативата за възстановяването му като исторически паметник. Храмът се ползва за концертна зала и музей.
Уникалният фар-скулптура е една от най-новите атракции в Царево. Бронзовата фигура е разположена върху бетонен пиедестал, на височина над 16 метра от морското равнище. Тя е адаптация на тракийска богиня от гробницата при село Свещари и е дарение от световно признатия автор Павел Койчев. Това е единственият по рода си фар и от тук нататък всеки следващ ще бъде като този в България, а именно в Царево, на входа на пристанището. Имало е един такъв някога в древността, това е Родоският колос, но всъщност отдавна, отдавна го няма. Сега има нов такъв в света и това е този, който е в Царево.
Гръцко училище, гр. Ахтопол – построено е в началото на ХХ в. от български майстори с пари от дарението на организацията „Синове на Агатополис” от Америка по проект на гръцки архитекти.
Музей на нестинарството, село Българи – първият по рода си музей в България събира на едно място магията на древния обичай.
Тракийски укрепен дом в м . Голата нива, с. Синеморец – ако обичате историята, отбийте се до разкопките на тракийския укрепен дом в Синеморец, за да видите как са живели древните обитатели на Странджа.
Природен парк Странджа – най-голямата защитена територия в България предлага уникалния шанс да видите най-големия съхранен широколистен горски комплекс на Европа.
Устието на р. Велека, с. Синеморец – защитените местности Силистар и устието на р. Велека са част от комплекса с национално значение „Велека – Резовска”.
Домът на кактуса в село Велека – най-голямата колекция от южни и цитрусови култури у нас
В музея се съхраняват част от първия дървен кораб (едновинтова, тримачтова шхуна), построен в корабостроителницата в Царево, за който се смята че е най-големият дървен кораб строен някога в България. Корабът е бил построен през 1947г и е бил използван за пренос на товари а по-късно като учебен кораб (под името "Вапцаров") за моряците от Военноморската база във Варна. От началото на 80-те е предостъпен на Доброволната организация за съдействие на отбраната (ДОСО) и се ползва под името "Патриот" . В годините след края на Социализма корабът е бил разположен на кея на първа буна във Варна и се е ползвал като атрактивен ресторант, но през 1993 година потъва и престоява на дъното във Варненския залив близо 12 години, докато останките му не са извадени и изложени в музея в Царево. В музея има също така снимки и макет на шхуната, от който посетителите могат да се запознаят детайлно с нейната визия. Надписите по информационните табла в музея са на Български и Английски език.
Старите имена на Резово са Рузе, Резесу, Резве, Резве дере, Кючюк Резве, Бююк Резве, Резбу и Ени кьой (Ново село - в превод от турски). Селото има богата и древна история, за която говорят тракийския могилен некропол в местността Селски дол, както и името й, свързвано от учените с Резос, тракийски цар, който според "Илиадата" се е сражавал с войските си на страната на троянците, информира сайтът на община Царево.
На днешното си място Резово се установява през 1905 г. Днес постоянното му население е под 100 души. Освен парка Странджа и граничният пункт също може да бъде смятан за туристическа атракция.