Елате в Приморско – райското кътче на Черноморското крайбрежие (ВИДЕО)
Ключови думи:
организация за управление на туристическия район, министерство на туризма, район южно черноморие, флагман.бг, медиен партньор, живко табаков, съветник, николина ангелкова, министър на туризма, община приморско, забележителности
Флагман.бг Ви представя най-красивите и спиращи дъха места в община Приморско, които всеки трябва да посети. Това е третата община, която се включи в съвместната ни инициатива с Организацията за управление на туристическия район „Южно Черноморие”.
Приморско е климатичен курорт и любимо място за по – младите туристи. Намира се на 52 км южно от Бургас, на носа между Дяволския залив и залива Стомполо. Курортът има обширна плажна ивица, по която са разположени над 80 ваканционни комплекса и летни къмпинги. Местността е покрита с широколистна растителност и всъщност представлява парк с много алеи сред буковите гори.
Тракийското светилище Беглик Таш
Крепостта Фармакида край Приморско
Тракийската крепост „Фармакида” се намира в непосредствена близост до Приморско, до три брода на река Ропотамо в южното подножие на Медни рид.
Обектът обхваща площ от 1дка. върху естествено укрепен терен. Ограден е от всички страни с мощна крепостна стена с дебелина 2м. и запазен от югозапад на места до 2,50м. височина. Крепостта заема средищно място сред три могилни некропола и синхронно функциониращо селище. В миналото до нея е преминавал т.нар. сухоземен път за Бизантион (дн. Истанбул ) На югозападната стена е била разположена мощна кула чието разкопаване предстои.
Сред находките се открояват цели и фрагментирани керамични съдове от местна тракийска и вносна керамика, като процента на последната е повече от 40 %. Този факт говори за тракийския характер на на обекта, който е бил повлиян от гръцката елинистическа култура. По плавателната част на река Ропотамо чрез устието на реката от море са били доставяни амфори и скъпо струващи съдове с релефна украса. Изключително ценни са сребърните монети ( тетрадрахми) сечени в Маронея на Бяло море, Бизантион и Одесос. Най-късната за сега монета е с образа на Александър Македонски, но е отсечена в Одесос през 80-70 г. пр. Хр.
Датиращият археологически материал отнася края на функционирането на новооткрития обект към епохата когато по Западното черноморско крайбрежие се водят воени действия между цар Митридат VІ Понтийски и легионите на Римската република. През І в. пр.Хр. крайбрежните траки заедно с близко разположената Аполония ( дн.Созопол) заемат страната на Митридат. Наказателна военна операция на Рим под командването на генерал Лукул води до превземането и разграбването на Аполония и вероятно Фармакида.
„Фармакида“ се вписва отлично в кръга на сродни обекти, открити напоследък в Крайморска Странджа. Пълното проучване на тракийската крепост край р. Ропотамо би създало условия за откриване на нов атрактивен туристически обект, в близост до резервати и природни забележителности.
Скален феномен „Лъвската глава”
Това е невероятно природно творение, причудлив скален феномен, кацнал на едно от най-високите места в резервата. Дъхът ти спира, когато погледнеш как гордо се е изправил и зорко следи ленивия път на реката.
Има много легенди за „Лъвската глава". Според една от тях на върха се намира дълбок кладенец, в който има затрупано голямо златно имане. Прочутият хайдутин Вълчан войвода подмамил турски кораб, пренасящ много злато в устието на реката, където го подпалил, а златото пуснал в кладенеца. Затова и калето, където се намира „Лъвската глава", се нарича Вълчаново кале.
Скалното образувание „Лъвската глава" е обявено за природна забележителност през 1947 г
„Тайни от морското дъно”
Корабът лежи в южния китенски залив върху останките на селището от Ранната бронзова епоха. Посветена е и на развитието на древната котва.
Музейната експозиция „Българската Ясна поляна”
Общински исторически музей – Приморско
Исторически музей Приморско има за цел да експонира досегашните и включително най-новите открития на извършващите се археологически разкопки на територията на община Приморско. Изложените артефакти са материали от крепостната стена при полуостров „Урдовиза“, надгробна могила при местността „Ченгер“, тракийско светилище „Бегликташ“ и долмените намиращи се около него. Чест за местните жители е, че Исторически музей Приморско представя редица ценни експонати и колекции и на други музеи в страната -Национален исторически музей, Регионален исторически музей - Бургас, Общински културен институт и Център за подводна археология - Созопол.
Представени са културни ценности и от частни дарители. Всички предоставени експонати са открити в района на крайбрежна Странджа планина и акваторията на община Приморско. Експозицията е богата и интересна за всички посетители, които ценят и се интересуват от най-древна история до днес. Извън археологията, музеят разполага и с етнографска сбирка, която предоставя на посетителите информация за живота и бита на хората от няколко поколения назад. В нея са експонирани носии, предмети от ежедневието, инструменти, посуда и много други интересни, особено за чужденците, предмети от ежедневието на нашите прадеди. Музеят съхранява културни ценности от различни епохи, дарени от местното население, съхранявани в домашни условия до този момент. Задачата му е и да съхрани, експонира и изследва ценности, с цел културно обогатяване на всички посетили го. Освен експозицията в музея, хората ще бъдат насочвани и към основни и интересни исторически обекти от територията на община Приморско, които при интерес от тяхна страна могат да посетят. Това са тракийско светилище „Бегликташ“, крепостта „Вълчаново кале“, намиращо се над река Ропотамо и др.
Венчавка под водата е сред най-екзотичните атракции, които можете да откриете в Приморско
Резерват “Ропотамо” е с площ 1 000.7 ха и се простира около двата бряга на река Ропотамо. Реката не е голяма, цялата и красота идва от великолепната лонгозна гора и красивите водни лилии. Ропотамо се образува от рекичките Росенска и Церовска, извиращи от Странджа планина и има обща дължина 50 км. В горното си течение реката е сладководна, но след няколко километра тя става солена. В началото стръмните и терасирани склонове са обвити в зеленина, изпод която на места се показват уединени скали. Между тях най-причудливото скално образувание е Лъвската глава.