Арх. Бакалова: Укрепването на изгорелите тютюневи складове трябва да започне незабавно, за да не ги загубим
Укрепването на изгорелите тютюневи складове трябва да започне незабавно, за да не ги загубим през зимата. Това каза пред камерата на БНТ арх. Петкана Бакалова от Камара на архитектите в България. Тя уточни, че версията, че бездомник е запалил складовете, е наивна, мнението й подкрепи и журналистът и автор на филма "Историята на тютюневия град" Пенка Калинкова.
„Ще настояваме да се продължи разследването. Самото местопрестъпление още не е разследвано, до вчера още тлееше. Нужна е незабавна експертиза и аварийно укрепване на тютюневите складове, особено преди дъждовете“, подчерта арх. Бакалова.
Авторът на филма "Историята на тютюневия град" пък отбеляза, че от наследството на Кудоглу са останали само складовете.
„Много е лесно да има такова хрумване, че бездомник е запалил с тютюневите складове. Та този бездомник дори не се е крил, а разказва и за други, които живеят в складовете. Радвам се, че е отхвърлена версията за самозапалване на сградите. Имахме късмет да имаме дарител Кудоглу, който дори не е пловдивчанин. Били сме в тройката на производител на висококачествен тютюн. Тъжно е това, което се случва с неговото наследство. Останали са само складовете“, каза още Калинкова.
Продължава разследването на пожара в тютюневия град. Очаква се днес главният прокурор Сотир Цацаров да се срещне с ръководството на Окръжна прокуратура - Пловдив, наблюдаващия прокурор по делото, разследващите полицаи и директора на местната дирекция на полицията за набелязване на спешни мерки по разследването на случая.
Вчера 44-годишен бездомник беше обвинен, че е подпалил умишлено архитектурните ценности. Той е криминално проявен и осъждан многократно. Основната версия на прокуратурата е, че има поръчител на палежа. Освен че е унищожил историческа и художествена стойност, пожарът е представлявал опасност за живущите наоколо.
Вчера бяха обявени фирмите собственици на изгорелите тютюневи складове. Собствениците заявиха, че са изпълнявали всички указания за поддръжка на сградите.
Междувременно министърът на културата Вежди Рашидов обяви, че ще инициира спешни законодателни промени, за да може на собствениците на сгради с историческа и културна ценност да бъдат налагани по-сериозни санкции.
Тютюневите складове остават част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019-та година, обявиха от фондацията, подготвила кандидатурата на града. Добави Коментар