Доц. д-р Красимира Калинова: Апендицитът при малки деца понякога е труден за диагностициране, а заболяването е сред най-честите
Ключови думи:
апендицит, заболяване, деца, доц. д-р Калинова, здраве, лекари, УМБАЛ „Дева Мария” - Бургас
Острият апендицит е най-честото остро коремно заболяване в детската възраст. В България годишно се оперират между 10 и 13 000 деца, при леталитет между 0,1-0,9%. Боледуват деца от всички възрастови групи, включително кърмачета, но най-често той се установява при пациенти от 5 до 12 години, коментира детският хирург доц. д-р Красимира Калинова, която консултира и оперира пациенти в УМБАЛ „Дева Мария“.Острият апендицит при децата има редица особености.
До 3-годишна възраст той се среща много рядко, но 80 % от тях са имали перфорирал остър апендицит. Обратно, броят на децата между 3 и 14 години с остър апендицит е почти 97%, но перфорациите рязко спадат на 10-11%. Тези възрастови прояви се обясняват с липсата на добра анамнеза от най-малките пациенти и с по-различния начин на протичане.
Относно клиничните особености на острия апендицит в детската възраст най- общо може да се каже, че протича атипично, уточнява доц. д-р Калинова.
Основният симптом е спонтанна коремна болка, която често започва около пъпа или се установява в илеоцекалната област – вдясно, под черния дроб. Болката има постоянен характер и тенденция към непрекъснато усилване, като често принуждава детето да избягва игри, движения и ходене. То може да заеме характерна поза - лежи надясно или по гръб, със свити крачета и ръце. Независимо от болката, децата могат да прекарат нощта в сън.
Детето повръща и има лека температура, която рядко надхвърля 38,5 градуса. Майката трябва да следи телесната температура, ако детето има коремни болки. Нормалната аксиларна температура е с около 0,5 градуса по-ниска от ректалната температура. Когато разликата стане по-висока от 0,5 има коремна драма. Ако разликата е повече от 1 градус често се касае за апендицит.
Пулсът е ускорен при бързо настъпваща обща симптоматика - отпадналост, неразположение, дехидратация и интоксикация.
„Палпацията на корема при деца е много затруднена поради постоянния страх и плач. Затова се изисква подходяща тактика на търпение за спечелване доверието на детето“, коментира опитният детски хирург.
За определяне на диагнозата майките могат да опитат следното: да вдигнат десния крак на детето и ако то изпитва силна болка вдясно, в илеоцекалната област, може да се касае за апендицит. Ако притиснат областта с ръка и рязко я отпуснат, а детето изпита силна болка, също може да се касае за апендицит. Обикновено детето пази с ръка тази област и избутва ръката на майката.
За да не се греши в ежедневната практика, трябва да се знае още правилото на Мондор, че дете за остър апендицит се гледа на всеки два часа и трябва да се спазват следните три постулата:
- всяко дете с болка в корема трябва да се консултира с хирург;
- при съмнение за остър апендицит е задължителна широка хоспитализация;
- операция за остър апендицит се предприема не когато диагнозата стане 100% сигурна, а когато е много вероятна, заключава доц. Калинова.
Доц. д-р Красимира Калинова ще преглежда в МЦ „Света София” на 19 и 26 август от 14.30 до 19.00 часа, а в УМБАЛ „Дева Мария” на 20, 21, 27 и 28 август от 14.30 до 17.00 часа.