Вегани убиват децата си с ужасна диета, оперираха бебе заради хипотония, хипотрофия и калциева недостатъчност
Веганството крие огромен риск за живота и здравето на малките деца. Това каза в „Здравей, България“ проф. Стефка Петрова от Национален център за обществено здраве и анализи. Тя бе поканена в студиото на Нова телевизия, за да коментира инициативата на италиански депутати за промяна в законодателството, с което да се наказват родители, застрашаващи с хранителни режими живота и здравето на децата си. Поводът за това е отнемане на деца, постъпили в болници.
Без да осъзнават, родителите се превръщат в убийци на собствените си деца, като ги лишават от ценни вещества, необходими за тяхното развитие.
Дебатът за веганското хранене взе централно място в публичното пространство на Апенините, след като едногодишно дете за малко не почина вследствие на „хранителния“ режим, наложен от родители вегани. То бе оперирано по спешност в Миланска клиника, където постъпи с размер и тегло на тримесечно бебе. Лекарите, спасили живота му, установиха, че е било отглеждано при липса на жизненоважни за детското телце съставки. Детето имало тежка хипотония, хипотрофия, психомоторна и калциева недостатъчност, които довели до неотложна нужда от операция заради сърдечна недостатъчност, на която родителите се противопоставили, се казва в лекарската епикриза. То бе отнето от родителите вегани и поверено на грижите на специализиран детски център. Подобни случаи с недохранени дена на родители вегани бяха регистрирани и във Флоренция. Това принуди депутати да започнат инициатива за корекции в законодателството.
Според лекарите, уврежданията на младия организъм (до 27-годишна възраст) вследствие на вегетарианство могат да са свързани с хормонални нарушения, хиповитаминоза и др.
Петър Енчев, който е веган от три години, сподели, че давал на тригодишното си дете правото на избор с какво да се храни.
„Още преди зачатието, жена ми Цвети не е консумирала животински продукти. Не му отказва обаче нищо, което пожелае да опита. Опитвал е кашкавал, риба, месо, но ги е плюл, защото е свикнал с друг хранителен режим“, заяви Енчев.
Водещите на „Здравей, България“ обаче му обясниха, че заради т. нар. религия на отвращението, детето отхвърля това, с което не е свикнало. Макар Петър и съпругата му да твърдят, че му разрешават да яде всичко, каквото поиска, се оказва, че те са взели вместо него решението как да се храни, тъй като тези навици се създават в кърмаческия период, обясни проф. Петрова.
Енчеви обясниха, че и по здравословни, и по етични причини, са решили преди осем години да спрат да се хранят с месо, а пет години по-късно отказали и млечните продукти, не консумират дори мед. Тяхно право е да не консумират храни от животински произход. Специалистът обаче обясни, че още от първите дни на захранването, трябва да има голямо разнообразие от храни, за да може още докато е кърмаче, детето да свикне с тях. Това му създава модел на хранене за цял живот, заяви проф. Петрова.
„Има много рискове. Не случайно в Италия има такива случаи. Диетата трябва да е много добре балансирана и да е базирана на много добра информираност. Ако човек не консумира животински храни, не значи, че се храни здравословно. Малкото дете има различни потребности. Неслучайно тези деца в Италия са стигнали до това състояние. Родителите им не са били информирани какви са рисковете за едно малко дете. Стигнало се е до хипотрофия, защото не са приемали белтък. Растителната храна е с малка хранителна плътност, което означава, че съдържа по-малко витамини, белтък, има недостиг на енергия. Родителите трябва да знаят този риск. Затова няма световна педиатрична организация, която да препоръчва веганството за малки деца“, заяви експертът от Национален център за обществено здраве и анализи.
„В Интернет може да намерите всякаква информация. Продуктите от веганската диета обаче са много богати на растителни мазнини. Те са необходими, но при малките деца, когато тя е основата, има голям риск за подтискане на усвояването на минерали и витамини. Растителната храна е с малка хранителна плътност, което означава, че съдържа по-малко витамини и белтък“, каза още проф. Стефка Петрова. Добави Коментар