Емил Радев: Трафикът на мигранти може да се прехвърли от Егейско към Черно море
Трафикът на мигранти може да се прехвърли от Егейско към Черно море. Страната ни трябва да вземе мерки, защото нашите граници са външни за ЕС и сме на пътя за Сирия и Ирак. Това каза в „Денят започва“ по БНТ евродепутатът Емил Радев.
При кризисна ситуация и преместване на трафика през Черно море, трябва да искаме помощ от нашите европейски партньори, подчерта той.
„Вземат се мерки по нашата граница. Приехме нужното законодателство. Армията може да се включи в охраната на границите. Получаваме от ЕС нужната логистична подкрепа и средства. През есента ще бъде структурирана новата Европейска гранична и брегова охрана. Тогава ще има много по-голям резерв, отколкото в момента. Службата ще разполага с 1500 гранични служители, кораби, самолети, средства за наблюдение, дронове и голям бюджет“, уточнява евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ.
„В Турция бизнесът с надуваеми лодки процъфтява. Там има много добре подготвена мрежа за трафик на хора. Тунис и Мароко имат безвизови режими с Турция. Гражданите от тези страни още на летището в Истанбул посрещат трафикантите, дават им фалшиви сирийски паспорти, инструктират ги какво трябва да кажат пред органите по регистрация като пристигнат в друга страна“, добавя Радев.
След опита за военен преврат в Турция се наблюдава постепенно нарастване на броя на нелегалните имигранти, които от турския бряг през Егейско море достигат до гръцките острови. В същото време турският президент Ердоган и турският външен министър отправиха ултиматум, че ако есента не отпаднат европейските визи за турските граждани, ще бъде прекратено прилагането на споразумението с ЕС за емигрантите, което беше подписано през март. Емил Радев изтъкна, че на практика това споразумение изигра своята роля и видяхме, че в момента, в който се подписа, от турска страна рязко намаля притокът на мигранти към егейските острови, беше отчетен и по-малък приток на миганти по нашата зелена граница. Така на практика Турция показа, че когато иска, може да регулира потока от мигранти през нейна територия и това го усетиха най-добре гърците.
"За съжаление Турция и турското правителство многократно използва темата с бежанците и с миграцията въобще като натиск към ЕС, бяха отправени и заплахи към България, че ако не се случи визовата либерализация, на практика границите ще бъдат отново отворени, така че този проблем стои перманентно пред нас“, добавя Радев.
„Каналджийството е бизнес за милиарди. Мигрантите не искат да останат в България и когато отидат в друга страна, са инструктирани да кажат, че върху тях е било упражнено насилие от българските власти. Това ги спасява да не бъдат връщани в страната ни съгласно Дъблинското споразумение. Една от основните цели на ЕС е да бъде прекъснат трафикът на хора“, каза още Емил Радев. Добави Коментар