Задържаните за тероризъм сирийци обикаляли свободно България
Само за 48 часа тримата сирийци, които са обвинени от специализираната прокуратура у нас в намерения за тероризъм, са направили два опита да се върнат в Сирия. Първо са се надявали от Гърция да влязат в Турция, но са били върнати. Вторият им опит е в България, но са заловени от нашите гранични власти. Те са възнамерявали да стигнат до Сирия и да се включат в редиците на "Ислямска държава". Това каза в "Денят започва" говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Пред камерата на бТВ пък тя призна, че обвинението в тероризъм срещу тримата сирийци, се корени най-вече в снимките, намерени в мобилните им телефони, както и в разговорите и комуникацията по интернет, проведени с устройствата.
Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим бяха заловени при опит да преминат от България в Турция през зелената граница край Свиленград в началото на февруари. „И тримата сирийски граждани се възползват от правото си да не дават обяснения”, съобщи Арнаудова.
Тя обаче отбеляза, че тримата имали снимки, „които категорично показват намерението им да се включат в бойните редици на „Ислямска държава” или „Мюсюлмански братя”.
Според официалната информация от прокуратурата, тримата са решили да се присъединят към групировките през януари, като към онзи момент са имали статут на бежанци в Германия. Без проблем те са стигнали с автобус първо до Пловдив, после до София, пренощували в хотел в „Надежда” и тръгнали с влак за Свиленград.
В „Тази сутрин“ по бТВ пък преводачът Мажд Алгафари, който е провеждал разпити на нелегални имигранти у нас, каза, че през България са минали стотици екстремисти, като всички са отишли към Германия, но въпросът е какво ще стане, ако Берлин реши да ни ги върне. Според него ситуацията отдавна е извън контрол. В момента по границата няма преводачи, които да работят със службите заради ниското заплащане.
„Преводачът е нужен, за да се установи кой от имигрантите може да е джихадист. Това е занаят. Разпитваме ги, за да разберем дали наистина са сирийци. Искаме информация за града, за квартала. Като видя, че не знаят, значи нещо крият“, добавя Алгафари.
Той разкритикува българските служби заради това, че не контактуват със сирийските си колеги, които продължават да работят въпреки войната и могат да дават информация за издирвани за тероризъм.
Говорителят на прокуратурата пък коментира и случая с 18-годишното момиче, което твърди, че е убило своя изнасилвач.
Към момента се правят огледи, разпити на свидетели и експертизи на трупа и на младата жена. Към момента й е предявено обвинение в умишлено убийство, но, ако изнасилването бъде доказано, е възможно да бъде променена правната квалификация. Добави Коментар