Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Д-р Борис Стоилов: Липсата на национална скринингова програма и на специалисти пречи да се обърне подходящо внимание на всяка бременна жена

Тенденция във Феталната медицина е извършването на фетална морфология още в 11-14 седмица на бременността, с доста висока точност
Ключови думи:
Д-р Борис Стоилов завършва медицина в МУ - Пловдив. Стартира кариерата си на акушер-гинеколог през 2007 г. в АГ отделението на МБАЛ “Св.Мина“ - Пловдив. От 2009 г. работи в частни и държавни здравни заведения във Великобритания. От тогава е и регистрацията му в британската съсловна организация на лекарите (General Medical Council).
От 2011 г. до 2014 г. работи  в СБАЛАГ „Селена“ - Пловдив. От 2014 г. специализира фетална медицина в Лондон под ръководството на доайена на тази специалност в света проф. Кипрус Николаидес. Отдава му се уникалната възможност да работи съвместно с най-добрите специалисти по фетална медицина. Избира да се върне в България и да продължи кариера си на родна земя, независимо от немалкото предложения за работа в британската столица, които получава.


-Д-р Стоилов, какво представлява и защо е важна феталната медицина?

-Това е тясна специалност в акушерството и гинекологията. В съвременния свят на медицината има тенденция лекарите да се профилират тясно в конкретна област от специалността си. Така ние сме много по-запознати с проблемите, имаме по-добра и обширна теоретична подготовка и богат опит.

Акушерството и гинекологията имат няколко тесни специалности: стерилитет и ендокринология, онкогинекология, урогинекология, детска гинекология, оперативна гинекология, акушерство и фетална медицина.
Феталната медицина, като част от акушерството, е насочена към проследяване на развитието на бременността, както на майката, така и на плода, към скрининги за най-честите усложнения на бременността, както и определени заболявания на плода, профилактика и лечение.

Феталната медицина трябва да се практикува от специалисти, които са преминали практическо и теоретично обучение не по-малко от две години.

-В кои случаи препоръчвате да се прави обстойна фетална морфология от специалист по фетална медицина?

-Целият този процес започва обикновено между 11-14 гестационна седмица, но може и по-рано, и завършва с раждането.

Основните прегледи се извършват в 11-14 г. с., 20-22 г. с. и 36 г. с.
В 11-14 седмица се определя точния срок на бременността и вероятния термин на раждане, като се измерва плода, извършва се ранна фетална морфология и се правят няколко скрининга, сред които е и скринингът за синдром на Даун.

В 20-22 г. с. или т. нар. Фетална морфология се оглеждат всички органи и системи на плода с голямо внимание, за да се определи правилното му развитие и растеж.

В 36 г. с. е важно да се определи предлежащата част, позицията на плацентата, растежа и кръвоснабдяването на плода, и околоплодната течност, които са маркер за здравословното му състояние в утробата.

Проследяването на бременността и осъществяването на прегледите в идеалния си вариант, трябва да се предлага на всяка бременна жена. За съжаление, недостигът на специалисти, оборудване и липса на национална скринингова програма не позволява това да се осъществи в действителност.

-Има ли нови тенденции във Феталната медицина?

-Тенденция във Феталната медицина е извършването на фетална морфология още в 11-14 седмица на бременността, с доста висока точност, за да се открия аномалиите възможно най-рано, както и да се даде прогноза и план, които да помогнат на бъдещите родители да се справят по най-добрия за тях начин.


Д-р Стоилов ще консултира и преглежда бременни жени през август в Университетска болница „Дева Мария”. Определените дати за прегледи са 1,2 и 3, както и 23,24 и 25 август. Час можете да запазите на регистратура, на тел. 056/ 896262.
Мъжете имат повече мераци към Виктор от "Ергенът", отколкото жените Със старта на новия сезон на "Ергенът" името на Виктор Русинов се оказа едно от най-често споменаваните в родния ефир Пенсията да стане поне 1000 лева За това настояват пенсионери 
Получи 1100 лева сметка за вода В стопанския двор до тях имало авария, която навъртяла рекордната сметка Вегани погнаха нова водеща на бТВ заради тази снимка Заради заклано прасе, мнозина я намразиха 
Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“ Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март
Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша
Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща
Мъж опита да хвърли "Молотов" по автомобил, но се самозапали Куриозният случай е от Лондон Набиха делегат на БФС пред погледа на Гонзо Кирил Манолов получи удар в лицето от фен