Д-р Борис Стоилов: Липсата на национална скринингова програма и на специалисти пречи да се обърне подходящо внимание на всяка бременна жена
От 2011 г. до 2014 г. работи в СБАЛАГ „Селена“ - Пловдив. От 2014 г. специализира фетална медицина в Лондон под ръководството на доайена на тази специалност в света проф. Кипрус Николаидес. Отдава му се уникалната възможност да работи съвместно с най-добрите специалисти по фетална медицина. Избира да се върне в България и да продължи кариера си на родна земя, независимо от немалкото предложения за работа в британската столица, които получава.
-Д-р Стоилов, какво представлява и защо е важна феталната медицина?
-Това е тясна специалност в акушерството и гинекологията. В съвременния свят на медицината има тенденция лекарите да се профилират тясно в конкретна област от специалността си. Така ние сме много по-запознати с проблемите, имаме по-добра и обширна теоретична подготовка и богат опит.
Акушерството и гинекологията имат няколко тесни специалности: стерилитет и ендокринология, онкогинекология, урогинекология, детска гинекология, оперативна гинекология, акушерство и фетална медицина.
Феталната медицина, като част от акушерството, е насочена към проследяване на развитието на бременността, както на майката, така и на плода, към скрининги за най-честите усложнения на бременността, както и определени заболявания на плода, профилактика и лечение.
Феталната медицина трябва да се практикува от специалисти, които са преминали практическо и теоретично обучение не по-малко от две години.
-В кои случаи препоръчвате да се прави обстойна фетална морфология от специалист по фетална медицина?
-Целият този процес започва обикновено между 11-14 гестационна седмица, но може и по-рано, и завършва с раждането.
Основните прегледи се извършват в 11-14 г. с., 20-22 г. с. и 36 г. с.
В 11-14 седмица се определя точния срок на бременността и вероятния термин на раждане, като се измерва плода, извършва се ранна фетална морфология и се правят няколко скрининга, сред които е и скринингът за синдром на Даун.
В 20-22 г. с. или т. нар. Фетална морфология се оглеждат всички органи и системи на плода с голямо внимание, за да се определи правилното му развитие и растеж.
В 36 г. с. е важно да се определи предлежащата част, позицията на плацентата, растежа и кръвоснабдяването на плода, и околоплодната течност, които са маркер за здравословното му състояние в утробата.
Проследяването на бременността и осъществяването на прегледите в идеалния си вариант, трябва да се предлага на всяка бременна жена. За съжаление, недостигът на специалисти, оборудване и липса на национална скринингова програма не позволява това да се осъществи в действителност.
-Има ли нови тенденции във Феталната медицина?
-Тенденция във Феталната медицина е извършването на фетална морфология още в 11-14 седмица на бременността, с доста висока точност, за да се открия аномалиите възможно най-рано, както и да се даде прогноза и план, които да помогнат на бъдещите родители да се справят по най-добрия за тях начин.
Д-р Стоилов ще консултира и преглежда бременни жени през август в Университетска болница „Дева Мария”. Определените дати за прегледи са 1,2 и 3, както и 23,24 и 25 август. Час можете да запазите на регистратура, на тел. 056/ 896262.