Магнитните бури с пик днес, увеличава се рискът от инсулти
Очакват ни силни магнитни бури. Слънчевите изригвания започнаха на 23 юли, но пикът им ще се усети именно днес. В „Здравей, България“ по Нова телевизия кардиологът д-р Сотир Марчев разкри, че експериментално е установено, че в дните с по-голяма геомагнитна активност, инсултите са с 19% повече, отколкото през останалите дни. Той обаче уверява, че магнитните бури не са чак толкова страшни.
„Те влияят на електронните устройства, но не и на предметите и на спътниците. Колкото повече човечеството разчита на електроника, толкова става по-зависимо от геомагнитните смущения. Магнитните бури объркват птиците и те по-трудно намират пътя за дома, защото се ориентират по магнитното поле. Делфините и китовете също се объркват. За нас е много странно как някое домашно коте, което е изхвърлено много далече от дома, намира пътя да се върне, но част от животните имат нещо като компас в мозъка“, обясни лекарят. „Вероятно първобитните хора са имали нещо подобно, но сега ние се ориентираме по карти, по пътища, по пътни знаци, но така или иначе магнитното поле ни влияе, както и всички закони на физиката. Магнитното поле е навсякъде около нас и ние не можем да се измъкнем от него. То ни въздейства еднакво, независимо дали си стоим у дома или ходим по улиците. Затова ние съветваме нашите пациенти да се борят с нещата в себе си, които могат да променят – теглото, храненето, количествата алкохол, а не да се занимават с геомагнитните бури“, добавя д-р Марчев. Важно е хората да живеят здравословно всеки ден, а не в определени дни, подчерта той.
Синоптикът от БАН Анастасия Стойчева пък съобщи, че по-страшни от магнитните бури са жегите. Преди дни беше измерена най-високата температура на планетата – 54 градуса в Кувейт, а 51 показаха термометрите в Багдад. У нас пък се очакват температури до 40 градуса до края на седмицата. Тенденцията е да става все по-горещо, предупреждават синоптиците.
„Геомагнитните бури служат за запълване на времето и затова вместо за президентските избори, си говорим за тях. Трябва да си настроим мисленето за бъдещето, когато ще става още по-горещо. Ако строите къща, трябва да обърнете повече внимание на климатика и по-малко на парното, да садим повече дървета в двора, защото те са естествени климатици. Хората, които правят градоустройствените планове, да предвиждат повече паркове. Трябва да се настройваме, че светът се променя“, коментира д-р Марчев. Добави Коментар