Недим Генджев: Питайте министър Кунева има ли ислямистът Гюлен училища в България!
В България има почва за радикален ислям. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия председателят на Висшия духовен съвет Недим Генджев. Той разкри, че в Устина се обучават имами, без да е ясно откъде идват парите за това. Няма никакъв контрол, заяви той.
„В България има лицензирани три средни мюсюлмански духовни училища. В тях тази година няма записани ученици, а в курса за имами в Устина е пълно. Никой не знае откъде идват средствата и какви са преподавателите там и какво преподават на учениците", каза председателят на Висшия духовен съвет. Главното мюфтийство дължи 7 млн. лева на НАП и изведнъж вадят някакви пари в Устина, добавя той.
След като водещият Виктор Николаев му зададе въпроса дали проповедникът-ислямовед Фетхуллах Гюлен има училища в България, Генджев призова екипа на Нова телевизия да потърси информация от просветното министерство, тъй като то издава лицензите. За да стане ясно дали човекът, който е сочен за един от организаторите на опита за преврат в Турция, има свои възпитаници у нас, шефът на Висшия духовен съвет посъветва Николаев да пита министър Кунева.
"Мисля, че в България има почва за радикален ислям. Особената опасност идва от хилядите
бежанци, които влизат в страната и които не знаем какви са“, заяви Генджев.
„В момента има 451 джамии затворени. Причината е, че не плащат заплати на имамите. Това са половината джамии. Служителите заминаха да работят в Германия, Испания. И там са имами, защото са добре подготвени и получават по 2 000 евро. Имам опасност в селата, където са затворили джамиите, да се настанят мигранти и някои от тях да решат да станат имами“, предупреди председателят на Висшия духовен съвет.
Той разкри, че главният мюфтия Мустафа Алиш е завършил някакви курсове в Йордания. Има информация, че е от „Мюсюлмански братя“, добавя Генджев.
"Разбуниха арабския свят. Тони Блеър си призна. И други също трябва да си признаят. Сирия беше прекрасна държава. В средата на Дамаск има църква, синагога и джамия. Хората живееха много добре“, каза още шефът на Висшия духовен съвет. Добави Коментар