„Боклукът” внос от Италия – дърво и пластмаса
Според Франческо де Фео, шеф на фирмата Defiam, набедена, че ще изнася боклуците на Неапол в България, става въпрос за фалшиво представени факти и за пълна с неточности статия в италианския вестник.
„Първо, става въпрос за пластмаса и дърво. Освен това ние ги превозваме в контейнери, така че влиянието върху околната среда е нулево”, уточни Де Фео. Той недоумява как така “Кориере дел медзоджорно” (това е изданието на “Кориере дела сера” за Южна Италия – б.а.) насочва вниманието си точно към спечеления от тях дял в конкурса за обществена поръчка, свикан от област Кампания, а не към другите части от него, свързани с други държави.
„Нашата част от обществената поръчка все още не е започнала. Защо насочват вниманието към нас и към България, а не към другите фирми, които изнасят отпадъци към депа в Испания, Португалия и Румъния? На всичкото отгоре ние сме единствените, които не изнасяме отпадъци. Освен това използваме за транспорта си контейнери.”
Според Де Фео снимките в материала, показващи сметище с боклуци, камиони с бали и натоварването им в кораби, също нямат нищо общо с тяхната фирма.
В сертификата за съдържанието на материалите, които ще бъдат изнасяни към Бургас става въпрос за пластмаса и дърво.
„Имаме разрешение от българските власти”, уверява още Де Фео. Според него фирмата действа в унисон с европейските норми, тъй като изнася пластмасата и дървото в затворени контейнери, които се товарят на кораби. Едва след пристигането им в съответната структура в България контейнерите се отварят.
„Плащаме дори в повече, защото наемаме контейнери. Щеше да ни излезе много по-изгодно, ако материалите бяха в насипно състояние.”
Де Фео уточни, че в България ще ползват инсталацията за преработка на SR Technologies, която се намира в Полски извор, до Камено, въпреки че седалището на фирмата е в София.
Не става въпрос обаче за сметище, а за инсталация. „Defiam не е депо за отпадъци. Ние сме частна платформа до Серино, област Кампания, където селекционираме онези материали, които могат да се използват отново. Сключихме споразумение с инсталацията в България. Става въпрос за пластмаса и дърво, а не за природни отпадъци.”
Според Де Фео фалшива е дори информацията в италианския вестник за тоновете материали, които ще бъдат изнесени. Става въпрос за 14 млн. евро по спечелената от тях част от търга, касаеща износ на 100 000 тона, а не на 7200 тона, както е посочено в статията.
В опровержението си до италианския вестник Де Фео уточнява, че всички бали, произвеждани в инсталациите на Defiam, са от пластмасов, дървен и хартиен материал. След това те се покриват с бяло пластмасово покритие. Освен към България фирмата ще изнесе 20 000 тона и към инсталация в Австрия.
Според единия от главните редактори на „Кориере дел медзоджорно” Кармине Феста, те ще се извинят за неточностите.
„В събота публикуваме материал с опровержение. Най-алармиращото в статията ни от 16 юли са снимките, които сме поставили и които сме взели от архиви. Те не отговарят на дейността на фирмата Defiam (на снимките се виждат камион на сметище с планини от боклук, камион, превозващ бали боклук и товаренето на кораб с тези бали – б.а). Най-тревожното нещо, което предизвика разбираема тревога и у получателите на тези материали, са тези снимки. Аз сега лично проверих коректността и сериозността на фирмата.”
1
Коментара по темата
1.
Зелено червен
23.07.2016 12:40:53
Дърво - най-еко материала. Тъпи италианци. Горете си го при вас бе .Що давате пари за такова еко гориво. Пластмаса - изключително висока калоричност . Не е много еко,но нали сме аверчета . Ще го понесем. Вероятно сделката е бартер - срещу 100 хил тона еко отпадък,ще им доставим за тяхна сметка - мангали 100 хил за извършване и на други еко дейности там в Южна Италия. Съвет към братушките от Лукойл-взимайте отпадъка еко и правете горива и ток. Това е най-бързия начин да има Евросанкции срещу тази еко инвестиция.