Общественият съвет към „Лукойл-Нефтохим” поиска по-тежки присъди за кражбите на горива от продуктопроводите
На свое редовно заседание Общественият съвет към „Лукойл-Нефтохим Бургас” взе решение да се внесе проект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, предвиждащ по-строги наказания при кражба от продуктопроводите на нефтената рафинерия.
Народните представители от Бургас Диана Йорданова и Атанас Зафиров, членове на Обществения съвет, поеха законодателната инициатива за изменение в чл.216а, ал.2 и чл.352, ал.3, т.2 от НК.
Определянето на високи минимална и максимална граница на наказанието лишаване от свобода, както и завишаването на размера на глобата от 50 хиляди до 100 хил.лв., бяха мотивирани и от дългия времеви интервал, необходим за достигане на изходните позици на увредените от престъплението природни ресурси и околна среда.
Въвеждането на специален минимум и специален максимум на наказанието лишаване от свобода над 3 години пък ще гарантира невъзможност при последващо осъждане да се приложи разпоредбата на чл.66 от НК – отлагане изпълнението на наказанието лишаване от свобода.
„Не съм юрист, но има резон в инициираните промени. Първо ще ги обсъдим с нашите юристи в парламентарната група на ГЕРБ, след което ще ги внесем за разглеждане в ресорните постоянни комисиите. Надявам се, че ще получа подкрепата и от останалите си колеги от нашия избирателен район. В такива случаи ние се обединяваме независимо от различията в политическите ни възгледи“, коментира Диана Йорданова, депутат от ГЕРБ.
Колегата й от БСП-Лява България Атанас Зафиров, който също взе участие в дискусията, бе още по-директен. „Въпросните криминални прояви са с висока степен на обществена опасност и в голяма степен кореспондират с новия закон за тероризма. Смятам за напълно уместно да завишим наказанията за умишлено увреждане на тези стратегически съоръжения“, заяви Зафиров.
Изказвания в същия дух направиха и други членове на Обществения съвет - кметът на община Камено Жельо Вардунски, кметът на кв. Долно Езерово Антоанета Манолова, ректорът на Бургаския Свободен университет проф. Галя Христозова, издателят на в.„Черноморски фар” Димитър Николов.
Над четвърт милион лева възлизат преките щети за рафинерията само от криминалния пробив и последвалия разлив на бензин в средата на юни миналата година. 150 хил.лв. са разходите, направени от „Лукойл-Нефтохим” за отстраняване на замърсяването. 100 000 лв. е санкцията за дружеството, наложена от МОСВ. Не могат да се изчислят обаче щетите, които бяха нанесени върху бизнес репутацията на компанията. Особено фрапиращ е случаят от февруари 2015 г., при който с голямо количество крадено гориво от продуктопровод бе задържан Иван Костов по прякор Барона – подробностите вижте в нашата ТЕМА В РАЗВИТИЕ ТУК. Година по-късно осъдени няма, а Барона е пуснат заедно със задържания при превоза личен автомобил.
На нелегалния пазар се реализират стотици хиляди литра крадено гориво, което е сериозна загуба и за държавния бюджет, само защото наказанията, предвидени от закона са минимални.
За последните седем години във връзка с криминални пробиви са задържани 27 лица.15 от тях са се разминали с условни присъди и само едно лице е осъдено ефективно. Въпреки непрекъснатото усъвършенстване на физическата охрана и инженерната защита на продуктопроводите, статистиката показва наличие на постоянен интерес към извършването на криминални пробиви. Само през 2015 г. са инвесирани над 2 милиона лева в изграждането на система за откриване на утечки по съоръженията.