Обменните бюра в Слънчев бряг жилят чужденци, НАП им изпраща тайни клиенти
Обменните бюра в Слънчев бряг жилят наивни чужденци. От почти всеки западняк, дал 50 евро за обмен, касиерите вземат по 2 лева, като му смятат сумата на курс, различен от обявения на таблото. За да мине сделката, те му дават първо да подпишат бордеро и ако клиентът не възрази, далаверата става.
По време на интервюто за работа, той снима „работодателката“ си със скрита камера. Фирмата, в която той е нает, е една от най-големите, имат над 90 обекта в цяла България, от които 50 са в Слънчев бряг. Всеки касиер там преминава през специално обучение за видовете валута и за схемите, по които можеш да „ужилваш“ клиентите и да им вземаш пари, без те да знаят. Между 2 и 4 лева на човек за 50 и 100 евро се прибират по този начин, уточнява репортерът под прикритие. Ако искаш да си вземеш евро, курсът ти е 1,90 лева, но касиерът ти дава на 1,86. Ако обменяш 100 евро, губиш 4 лева, обяснява журналистът - „касиер“.
„На кръгли суми се продава при курс по табло. Най-лесно е да ужилиш клиент, когато сумата е кръгла, което я прави по-трудна за смятане. Тогава се смята по друг курс, различен от обявения. Основното нещо е редът за подаване на документите и парите. При обмена на валута, всеки клиент е длъжен да подпише бордеро с курса и крайната сума за сделката. За да няма възражения, винаги първо се подава бордерото за подпис, а сумата в лева се изплаща след това“, казва пред скрита камера служителка в бюрото.
„На българи се подава само при курса, обявен на таблото, защото често сред тях има поставени лица от НАП. Основно правило е да не се допускат скандали пред чейнч бюрата“, добавя касиерката.
Тя събира левчетата, изкарани над курса, обявен на таблото, в плик с надпис „Ток“.
„Най-често подведени са туристите от Западна Европа. Румънците и руснаците гледат внимателно какво подписват“, уточнява служителката.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров пък каза в „Тази сутрин“ по бТВ, че това е на ръба на закона, защото се допуска обмяна на валута в рамките на повече от 5% от фиксинга. Трудно е да приемем обаче , че някой е съгласен, след като се е подписал на една бележка, добавя той.
„Направихме няколко проверки на обменното бюро през уикенда с хора, говорещи чужди езици. В следващите седмици и месеци в тези чейнч бюра ще има десетки проверки от тайни клиенти на НАП и ако някой предложи такова бордеро, отклоняващо се от курса, това би коствало лиценза му“, предупреждава Бъчваров.
„Фактът, че някой ви дава нещо за подпис в обменно бюро, е достатъчно красноречив да погледнете какво пише там. Защото веднъж ако го подпишете, възможностите за разваляне на сделката са изключени. Затова не подписвайте нищо, което не сте прочели“, съветва говорителят на приходната агенция. Добави Коментар