Мъж почина след изследвания в болница, отслабнал само за месец с 15 килограма
"Онкоболният ми съпруг се стопи с 15 килограма за месец след изследване в болница. Влезе в добро състояние, а го изписаха с диария, която не спира. Лекарите вдигат ръце и казват, че причината не е в тях. Не търсим отмъщение - търсим някой да си понесе вината", разказва Кирилка Иванова, съпругата на пациента. Мъжът Нейчо Кирилов е на 65 г. и миналата година се пенсионирал като инженер в БДЖ.
През юни 2015 г. започват оплакванията му от болки в корема и джипито дава направление за колоноскопия. Нейчо постъпва в УМБАЛ „Еврохоспитал”, където правят изследването и диагностицират 8-9 см тумор на дебелото черво. Оперираха го в хирургичното отделение на същата болница на 5 юни, разказа жената. Още тогава обаче опериращият д-р Шопов я предупредил, че въпреки успешната операция има разсейки в черния и в белите дробове. Следват 12 курса химиотерапия, които приключват през февруари тази година. Мъжът се чувства добре, активен е.
Близо година след операцията ни пратиха на контролен преглед - пак с колоноскопия. Нейчо постъпва отново в „Еврохоспитал” на 25 май т. г., подготвят го за изследването, като първия ден му дават медикаменти за прочистване на дебелото черво, което е стандартна процедура за подготовка на болния. Започва диария, която според една от лекарките Мая Георгиева е нормална. След колоноскопията съпругът е изписан на 28 май в добро състояние, но с диария, която продължава, твърди Кирилка. Вкъщи пробвали да я спрат с чайове и билки, но тя се задълбочила. Използвайки правото си на два прегледа след престоя в болницата, семейството отива в здравното заведение на 9 юни, притеснени от влошаването на общото състояние на Нейчо. Там обаче никой не пожелава да го прегледа, изписват му лекарства почти в коридора и ги отпращат, твърди съпругата. Четири дни след това, на 13 юни, заради диарията и дехидратирането отиват отново в УМБАЛ „Еврохоспитал” по спешност в 18,45 ч. Близките смятат, че диарията е в резултат от престоя му на 25-28 май там и направената колоноскопия.
Д-р Асенов от отделението по гастроентерология прави преглед и се опитва да убеди болния и близките му, че диарията е свързана с основното му заболяване. Отказва да приеме Нейчо в отделението, изписва лекарства и дава контейнерче за фекални и анални проби - да проверят дали няма инфекция. На следващия ден дъщерята на Кирилка носи пробите в отделението.
След като няколко други болници отказват да приемат пациента, хората на 17 юни отново се връщат в „тяхната” „Еврохоспитал” с желанието Иванов да постъпи там и да се овладее състоянието му - с диария, отслабнал за този месец с 15 кг. Тогава пък д-р Пенков дори им се скарал защо са дошли.
Въпреки неприятната сцена, д-р Асенов приема Нейчо Иванов в отделението. Назначават му се изследвания, от които се вижда, че той е с ниски показатели на калий и с гъбична инфекция от кандида. На 22-ри го изписват в лошо здравословно състояние и нестабилен, твърди съпругата му. Тя изказа опасения, че гъбичната инфекция мъжът е получил по време на престоя си в „Еврохоспитал” и че тя е повлияла на общия му здравословен статус. Както и извършената колоноскопия, която е влошила състоянието му.
За всичко това жената е информирала РЗОК. "За мен докторите са се превърнали в търговци. Като имат полза от някой пациент, го приемат, без да обяснят, че може да не е добре да се прави дадено изследване на този пациент. А когато пациентът има нужда от тях, не правят нищо", заяви Кирилка Иванова. За мъжа лекарите казали, че той е онкоболен, който дори е надживял дните си. "Хипократовата клетва, която са полагали някога, е отдавна забравена", категорична е съпругата на Нейчо.
Д-р Асенов от "Еврохоспитал" коментира пред репортера ни, че преживяемостта при диагнозата на Нейчо Иванов е не повече от шест месеца. Той и д-р Пенков твърдят, че е направено всичко нужно за пациента. А гъбичната инфекция от кандида е вследствие на отслабената имунна система при този вид болни. Твърдят и че близките на семейството също са били непремерени в поведението си към лекуващите лекари и дори са ги заплашвали.
ИЗТОЧНИК: ПИК
4
Коментара по темата
4.
гневен
09.07.2016 18:44:41
Вие хоратабтака и не разбрахте, че когато имаш онккологично заболяване не е задължително да умреш! Нима не се умира от пневмония, отравяне, вируси? Но нее, щом е рак умираш след 3, 6, 9 месеца. Можели са да спасят човека и той да поживее още, но най-вероятно са се страхували да не настъпи смъртта в тяхната болница, защото тогава задължително се прави аутопсия, проверка. Докато е такова отношението на лекари и общество, българите ще измираме без шанс
3.
dgd
09.07.2016 10:13:35
човекът малко починал. Майкоооооо,колко сте прости и ограничени,тъпи журналяяяя..... no comment!
2.
Wermut
09.07.2016 09:56:06
Рак с разсейки по цялото тяло, преживял 1 година след диагностициране. Крайно време е да се разбере че хората умират от болести, а не само заради лекарите.Така е в целия свят.
1.
baihui
08.07.2016 22:06:47
Каква Хипократова клетва, кви пет лева ? 95% от лекарите в Б-я са абсолютни тъпанари и търгаши като техните "колеги" преди 09.09.1944г.! И д-р Менгеле е бил за времето си "добър" лекар но е вършил много гнусотии ! " Природата лекува ! Лекарят или помага или вреди !"(латинска поговорка) !