Безлов: Лекарите и полицаите подлагат най-често българите на корупционен натиск
Румъния и Гърция са преди нас по корупционен натиск върху фирми от страна на политици и администрация. Това заяви Тихомир Безлов в „Здравей, България“ по Нова телевизия, позовавайки се на данни от Евробарометър.
Според него, най-честият корупционен натиск е от лекари, а на второ място са полицаите.
„Завладяването на държавата не се извършва само на равнище публична администрация, а и на местно ниво. Класическият пример е Слънчев бряг, където стана стрелбата по Митьо Очите“, заяви експертът.
В началото на седмицата Центърът за изследване на демокрацията оповести данни, според които, всеки пети българин е участник в корупционна сделка. Те показват, че корупцията в страната е нараствала до миналата година. Пикът е бил през 2014-а. Тогава близо 30 на сто от българите са участвали в корупционна схема. Осезаем спад има през 2015 година, когато участие в корупция потвърждават близо 19 процента. През настоящата 2016-та година обаче се наблюдава отново леко повишение – 22.2 на сто казват, че са участвали в корупционна схема.
През 2014-та година най-много хора признават, че изпитали корупционен натиск – почти 40%. Спадът през последните две години е почти наполовина. През 2015-та натиск за даване на подкуп са изпитали близо 28 процента, а през 2016-та година – малко по-малко от 25 на сто от запитаните.
А нивото на корупционен натиск, за който фирмите у нас съобщават, e далеч по-високо от средното за Европейския съюз. Ако у нас всяка 10-та фирма се е сблъсквала с явлението (според 12 процента от запитаните), то в Евросъюза средно подкупи се дават едва при 4 на сто от случаите. Добави Коментар