Божидар Димитров: Защо да се бием с Русия? Поморийския полуостров ли заплашват, или созополския?
България няма интерес да се конфронтира с Русия. Защо да се бием с тях? Поморийския полуостров ли заплашват, или созополския, попита той в „Тази сутрин“ по бТВ директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Той коментира предложението България, Румъния и Турция да сформират общ флот в Черно море. Според него, Бойко Борисов е постъпил като държавник. Зад предложението за флотилия стояла не съседна страна обаче. Не Турция, а „друга велика сила” проверява готовността на българското общество да приеме решителна военна конфронтация с Русия, както това са приели Полша, Литва, Латвия и Естония, обясни историкът. Той припомни, че преди 100 години българските войници не са имали проблем с това да се бият с руската армия и да я побеждават. Сега обаче ситуацията е различна.
„Куриозното е, че точно преди 100 години сме имали подобен проблем. През 1916 г. България влиза във война с Румъния, макар да е било ясно, че Русия ще помогне на съседите с няколко дивизии и с целия Черноморски флот. Много наши генерали и полковници са се чудили дали ще се бием с руснаците. Войниците се сражават за Добруджа, пленяват бойни знамена. Имаме потопени няколко руски кораба. В случая обаче какво ни прави Русия, че да заемаме позиция срещу нея?“, попита проф. Димитров. Ние сме съюзници и трябва да си изпълняваме съюзническите задължения, но не сляпо и безпрекословно, коментира той.
„Турция едва ли желае да командва 15-те корабчета, останали ни от 50-те години и белгийските фрегати, които купихме като старо желязо. Само два часа делят отказа да участваме в обща флотилия и решението да не се приемат обратно 200 мигранти на турска територия. Това ме кара да мисля, че неправилно се свързват двете събития. Вероятно Турция отказва и на други страни“, обяснява професорът.
„Стената на границата си върши работата и ако се стигне до мигрантски натиск, ще става дума за групи от по 20-30 души. По-голяма е опасността по море, заради големия брой таки в Истанбул, които могат да вземат до 200 бежанци. Те обаче отиват в Румъния. Може би скъсяват пътя до Европа. Само тези, които аварират, ги изхвърлят край Балчик и Каварна. Не знам защо не ни обичат бежанците. Сигурно е заради грозните слухове, че някакви недковци ги бият и обират. По-големият им страх е, че ги регистрираме и мърдане после няма“, добавя Божидар Димитров.
Той съобщи, че голямата базилика в Плиска ще е реставрирана догодина. Още това лято ще бъде готова централната част, увери шефът на Националния исторически музей.
„Голямата базилика като реставрационен обект е равен на Колизеума в Рим или на Акропола за Гърция. За нас обаче никой нищо не пише. Домъчняло ми е, но никой не се сеща дори да ни напсува, както беше за Ларгото в София“, каза още историкът.
3
Коментара по темата
3.
до 2
20.06.2016 19:48:46
Тъпчо, Крим е АВТОНОМНА република, сама си решава чий васал да бъде както и стана - чрез референдум. То бива просто племе ама чак толкова не бива.
2.
aз
20.06.2016 15:43:55
То поморийския пполуостров вече си е руски с 50000 купени имота там. "Братята" не са решили, не са ни направили още един "Крим"
1.
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
20.06.2016 11:27:27
Бежанската експанзия по нашите земи не е от сега.Още през далечнат 1066г.Силистра бива наречена малката Англия,поради големият брой англиски бежанци,
спасяващи се от Вилхем Завоева
телят,суров и безчовечен норма
нин.
А колкото до това дали Русия иска да превземе Поморие или Созопол
трябва да кажа,че ги превзеха мирно и кротко,а нашите два народа се сближават отколе по най - естествен начин.
Останалото,професоре е от лукаваго.
спасяващи се от Вилхем Завоева
телят,суров и безчовечен норма
нин.
А колкото до това дали Русия иска да превземе Поморие или Созопол
трябва да кажа,че ги превзеха мирно и кротко,а нашите два народа се сближават отколе по най - естествен начин.
Останалото,професоре е от лукаваго.