Две години след потопа в "Аспарухово", хората от квартала излизат на протест
Още в края на 2014 г. Европа отпусна 10 млн. лева, за да се превърнат деретата-убийци в охранителни канали. От администрацията обясниха, че забавянето на тези действия идва заради жалби от граждани и фирми, отпаднали от обществената поръчка.
И докато текат тежки, но законови процедури, пострадалите от наводнението трябва да живеят с последствията.
Чичо Андон, както го наричат всички в „Аспарухово”, се спасява на косъм от приливната вълна. Къщата му обаче е съборена и сега трябва да живее в собствения си гараж.
А само на няколко километра от квартала, сякаш за да не се виждат, живеят десетките семейства от дерето на „Горна студена“, останали без дом.
От две години семейството на Денка живее във фургон, защото пороят отнесъл къщата им. Шестмесечният й син е роден тук и тук ще направи първите си стъпки.
Джелайдин пък живее сам във фургона. Децата и внуците му не издържали и заминали за Германия. Сега ги чака с нетърпение да се върнат и да му погостуват… във фургона.
И ако за някои от пострадалите животът някак продължава, то за други остава болката. Ангел губи майка си в наводнението. Възрастната жена била на приземния етаж на къщата си, когато вълната я връхлетяла. Възмездие за нейната смърт няма. А такова чакат още 12 семейства, някои от тях загубили деца.
Трима следователи работят по делото за жертвите от огромния потоп. От варненската прокуратура смятат, че това ще ускори изхода на делото.