Парламентът реши: До 35 изборни секции в една държава в чужбина (допълнена)
Парламентът одобри на първо четене нови промени в Изборния кодекс, които целят да облекчат гласуването в чужбина. Това се наложи, след като мнозинството прие наскоро тежки ограничения за българите зад граница, което предизвика протести.
Според действащите текстове, в Турция нямаше да може да има повече от 7-8 секции при положение, че на последните парламентарни избори те бяха над 130.
Според новите предложения, в една държава ще може да се разкриват до 35 секции. До това число се стигна след тежки преговори между Патриотичния фронт (ПФ), Реформаторския блок и ГЕРБ.
Ограниченията за българите в чужбина са инспирирани от ПФ, които заплашиха, че ще оттеглят подкрепата си от правителството, ако това не се случи. От коалицията на ВМРО и НФСБ се страхуват от гласуването в Турция, където според тях има много манипулации. Освен това вотът от южната ни съседка отива почти на 100% в ДПС (а предполагаемо вече и в ДОСТ), която според тях е противоконституционна и антибългарска партия.
Друга промяна е, че заявленията за образуване на секция в чужбина ще трябва да бъдат 60, а не 100.
Освен това, за да може едно населено място да избере само своя кмет, ще е необходимо в него да живеят поне 350 жители. Според действащите текстове те трябва да са 400.
На първо четене законопроектът бе одобрен със 111 гласа „за”, 35 „против” и 21 „въздържал се”.
Възможни са обаче изменения при окончателното приемане на второ четене.
Парламентът днес отхвърли всички останали шест законопроекта – на АБВ, на БСП, на Георги Кадиев, на Радан Кънев, на БДЦ и на ДПС.
Кънев, Кадиев и ДПС искаха либерализиране и връщане на стария режим за гласуване в чужбина без ограничения за броя секции.
От БСП пък предлагаха референдумите да не може да се провеждат в един ден с изборите, което щеше да удари допитването, инициирано от Слави Трифонов. Това обаче бе отхвърлено от мнозинството.
От ДПС възроптаха, че от несистемната формация ПФ пак изнудили властта да приемат закон, ограничаващ правата на гражданите. Те се заканиха, че ще призоват Съвета на Европа за пълен мониторинг за правата на човека у нас.
Георги Кадиев пък упрекна властта, че са настроили безпрецедентно българите у нас и тези в чужбина, включително и българските турци.
От НФСБ неофициално в кулоарите се възмущаваха, че от „Атака” не са подкрепили новите законови промени. Припомняме, че през последните седмици Патриотичният фронт води преговори с Волен Сидеров за коалиционни действия.
Добави Коментар