Сметната палата: Бургас е №1 в България по реализирани ученици на пазара на труда
Област Бургас е отличена в одитен доклад на Сметната палата във връзка с реализацията на пазара на труда на учениците от професионалните гимназии.
Документът бе представен пред парламентарната Комисия по образование в сряда от председателя на палатата Цветан Цветков.
Одитът изследва доколко професионалното образование осигурява съответната заетост и кадри за пазара на труда, както и други показатели.
В рамките на реализирания проект “Управление за ефективно професионално образование“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ са разработени индикатори за ефективност на професионалното образование. Те са в три групи. В група 3 „Реализация на гражданите, придобили професионална квалификация, в икономиката и в други сфери на обществения живот“ е включен показател „Дял на лицата, реализирани на пазара на труда сред завършилите професионално образование“. Данни по този показател се съдържат в изградената по проекта информационна система ЕСУПО само за учебната 2013/2014 г., посочва докладът на Сметната палата.
Реализацията на учениците от професионалните гимназии на пазара на труда за тази учебна година е 29,35 на сто. Най-голям относителен дял на реализираните на пазара на труда ученици от завършилите XII клас (40 на сто) е отчетен в област Бургас за 7 училища, област Варна – 5 училища, Добрич и София град - по 4 училища, в София област – 2 и в областите Враца, Габрово, Смолян и Стара Загора, Пловдив и Кюстендил – в по едно училище (общо в 28 професионални гимназии).
От училищата с по-голям относителен дял на реализираните на пазара на труда преобладава броят на учениците, завършили професионални гимназии по туризъм – 8 гимназии. С над 40 на сто реализирани ученици на пазара на труда са Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов - Бургас, Професионална гимназия по химични технологии - Бургас, Професионална техническа гимназия - Бургас, Професионална гимназия по икономика - Бургас, Професионална гимназия по селско стопанство и туризъм - Варна, Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – Варна, Професионална гимназия по текстил и облекло - Мездра и др.
Най-малък е относителният дял (под 40 на сто) на учениците, завършили XII клас и реализирани на пазара на труда в областите Благоевград, Велико Търново, Видин, Кърджали, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
За останалите учебни години, 2011/2012 г., 2012/2013 г. и 2014/2015 г. няма данни в Информационната система ЕСУПО.
Професионалното образование приоритетно се извършва в държавни професионални гимназии и училища с професионални паралелки. Бавното увеличаване броя на общинските училища при условията на намаляване броя на държавните училища с професионални паралелки е индикатор за забавяне при реализирането на мерките за поетапно предоставяне на правомощия на местните власти, е един от изводите в доклада на Сметната палата.
По този показател обаче област Бургас пак е отличена.
От държавните училища с професионални паралелки най-голям е броят им в София-град - 34, следват Пловдив - 31 и Плевен - 26, най-малък е в област Бургас - 5 и по 6 - в областите Видин, Габрово и Смолян.
От общинските училища с професионални паралелки най-голям е броят им в област Бургас - 18, следвани от област Варна - 14 и област Враца - 10 училища. По една общинска професионална гимназия или училище с професионална паралелка има в областите Русе и Търговище.
Така Бургас се отличава с най-голяма степен на децентрализация.
4
Коментара по темата
4.
mime
17.06.2016 07:40:35
Koga shte spresh da razdavash parkovete i gradinkite za nezakonni stroegi kradec mrasen
3.
4664
17.06.2016 00:42:02
haha za 200 leva zaplata obache
2.
задници
17.06.2016 00:15:36
Защо непишете за протеста зад.поморина
1.
Az
16.06.2016 23:25:56
Касабова ,Митьо дойде в съзнание и спря да пишеш за него.Да не те привикаха на свиждане и да ти казаха да не пишеш повече.Цял ден нямаш новина за него