Секциото без болка – хит сред родилките в УМБАЛ „Дева Мария”
Сред тях е Ваня, родила преди дни третото си дете. Първите две раждания, отново чрез операция, са извършени в Сливен.
„Има огромна разлика между Сливен и тук. При първите две операции трудно станах и то чак на третия-четвъртия ден – нямаше кой да ми помогне, санитарките само ни изправиха и това беше. А тук се изненадах, че станах още на следващия ден и вървях изправена, а не превита на две“, споделя младата майка.
„Това е основната цел на метода на Щарк, който използвам – по-лесно ставане на родилката, по-бързо възстановяване и по-безболезнен постоперативен период“, обяснява д-р Ирмов и допълва, че външно операцията изглежда като класическия вариант на Цезаровото сечение, но вътрешният шеф е много по-щадящ за бременната жена.
За Мирослава има още един огромен плюс. Не само че се чувства много по-добре от първата операция, извършена преди две години и половина в друга бургаска болница, но и се радва на малката Иванина часове след раждането.
„При първото ми секцио ми дадоха бебето чак на четвъртия ден. В „Дева Мария“ дойде рехабилитаторка, която да ни развижи, веднага станах и не е чак толкова болезнено. Така можах да гушна бебчето часове след раждането, което за мен е най-важното“, казва щастливата майка.
“Разликата между първото ми раждане, което извърши друг специалист и второто, извършено от д-р Ирмов, е огромна. Още на първия ден се раздвижих, а на втория вече бях в състояние да се грижа сама за бебчето си“, допълва и Женя.
Въпреки че най-добре се прилага при първична бременност, методът по Щарке успешен и при второ и трето секцио, уточнява д-р Валентин Ирмов, който работи по тази оперативна техника от 2008 година. В Бургас я въвежда с поемането на АГ-отделението на Университетска болница „Дева Мария“ преди година.
„Методът е щадящ за тъканите, тъй като не се разкъсват съдове, не се прекъсват нерви, шият се много по-малко пластове на матката и предната коремна стена. Той е значително по-бърз от класическото Цезарово сечение - операцията се извършва в рамките на 15-30 минути.
След операцията родилките се нуждаят от по-малко обезболяващи медикаменти. Веднага след раждането те могат да пият вода, а след няколко часа и да се хранят. Раздвижването се осъществява на шестия час. Важно е да се отбележи и фактът, че кръвозагубата, която се реализира при операцията, е значително по-малка от тази при класическото Цезарово сечение“, обяснява още д-р Ирмов, който единствен в Бургас използва иновативната техника.
И най-важното предимство – след раждане по метода на Щарк, възможността второто раждане на жената да станепо нормален начин, а не с операция, е много по-голяма.