200 българи празнуват Спасовден край параклис
200 българи празнуват Спасовден край параклис. Още в 6:00 часа огньовете край параклиса „Св. Спас” до симитлийското село Брежани бяха запалени за курбана и следобяд очакваме да се съберат много вярващи хора, каза пред камерата на бТВ един от готвачите.
По традицията християнският празник Възнесение Господне (Спасовден) се отбелязва там с курбан. На святото място врат шест казана с курбан.
Освен с курбана за Спасовден, село Брежани е известно и с първата крушка, която светнала там, когато хората в големите градове са били още на фенери.
Спасовден (Възнесение Господне) се отбелязва винаги в четвъртък, на 40-я ден след Великден. Според Новия завет, 40 дни след възкресението си Исус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите, движейки се между тях като богочовек.
Празникът се нарича и Спасовден, защото с Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение.
Българският народ тачи този празник строго за предпазване от градушка – жените не перат, не тупат, не предат, не шият. Според поверието, на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък. Затова в събота след празника се отбелязва Черешова Задушница.
Според българските народни вярвания, на 40-я ден от Великден идват и самодиви, наречени "русалийки", "русалци", "русалии". Представяли си ги като свръхестествени женски демони, подобни на самодивите, които имали дарба да лекуват странни болести. Приема се нощта срещу Спасовден е лечебна и болните ходят за росен, лягат до цветето и поставят до главата си някакъв дар за русалките-лечителки.
Спасовден е професионален празник на хлебари, сладкари, шофьори, строители, хотелиери и цветари.
Ако на Спасовден вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата - обилна.
Днес празнуват Спас, Спаска, Спасена, Спасия, Спасимир, Сотир, Сотирка, Соте. Честит празник! Добави Коментар