Министър Танева на война с имитаторите, сиренето без мляко вече няма да се нарича млечен продукт
На пазара има продукти, които изглеждат точно като сирене, а в тях изобщо няма млечна суровина. Този тип продукти от растителни мазнини в последната година-две придобиват все по-голям пазарен дял заради значително по-ниската цена. Вчера обаче за първи път е затворено предприятие за системни нарушения. Това каза в „Денят започва“ по БНТ земеделският министър Десислава Танева.
„Започнали са задължителни седмични проби на първите 15 производителя в България с най-много нарушения през последните 3 години. В момента има 250 производители в регистъра, които могат да произвеждат млечни и имитиращи продукти“, заяви Танева.
Тя изтъкна, че целта на Консултативен съвет с браншовите организации в сектора е да се направят ясно разграничението за потребителя кое е истински млечен продукт и кой е имитиращ.
„Трябва да се направи така, че да не бъдем заблуждавани и да има ясно разграничение. Целта е имитиращият продукт да бъде представян по различен начин. На първо място да не се предлага в насипно състояние на щандовете на търговските мрежи. Второ – вече няма да може да се нарича по никакъв начин със същото наименование, както и млечният продукт. Преработвателят, който работи с имитиращ продукт, трябва да бъде отписан от регистъра на млекопреработвателите“, добавя министърът.
Тя говори и за щетите от градушките.
“Като интензитет те са рекордни за последните 10 години. 2016 година е най-тежка от към поражения и интензитет на градушките. Ще може да се каже точно колко големи са пораженията, когато приключат протоколите от обследванията. Към днешна дата има поразени 7 000 декара, но те са само в обхвата на земеделските площи, които са защитени с противоградовата защита или с ракетните площадки. Противоградовата защита в България в момента обхваща малко над 10.5 милиона декара обработваеми земи, което представлява 25% от общия брой обработваеми. 75% от обработваемите площи у нас към момента нямат каквато и да било противоградова защита“, съобщи Танева.
Тя допълни, че моделът за противоградова защита е възможно да бъде реализиран от следващата година. За целта вероятно ще бъде плащана фермерска такса според обработваемите земи (под 1 лев на декар). Предвижда се изграждане на 32 нови ракетни площадки, каза още министър Десислава Танева. Добави Коментар