Дали има договорка между ГЕРБ и фирми на Ковачки? Неуместен въпрос!
Ключови думи:
теменужка петкова, министър на енергетиката, бургас, инспекция, проверка, закон за енергетиката, проверки, христо ковачки, скандална поправка
- Министър Петкова, какви изводи си направихте за обекта, който инспектирахте?
- Обектът е въведен в експлоатация в края на миналата година. Той осигурява захранването с природен газ на новоизградената производствена мощност в „Лукойл Нефтохим-Бургас”, а именно комплекса „Хидрокрекинг”. Това е добра възможност за намаляване на разходите, свързани с производствената дейност на „Лукойл Нефтохим-Бургас”, от друга страна за повишаване на ефективността. Този проект работи много успешно и само от октомври миналата година досега успешно са транзитирани над 510 хиляди кубични метра газ за „Лукойл Нефтохим – Бургас”. Това е добър атестат за добрата работа и добрия ефект на реализираното в края на миналата година. Този проект беше много важен.
Българското правителство определя много ясно своите приоритети в областта на енергетиката. Един от основните ни приоритети е свързан с развитието на транзитната и вътрешната газопреносна мрежа. Това е доказателство, че изпълняваме политиката си в тази област. За в бъдеще ще продължим да работим за такива проекти, защото са много важни. Те касаят пряко българската индустрия и са изключително важни за консуматори на енергоресурси като "Лукойл".
- Това е много хубаво, но как ще коментирате скандалната поправка в Закона за енергетиката, така наречената поправка „Ковачки”, която вече мина на първо четене в комисия в парламента? Става дума за това, че парите от високо ефективното комбинирано производство отиват само във фирми на г-н Ковачки?
- Не знам за каква скандална поправка говорите, но в началото на миналата година една от първите мерки, които предприехме в сектор „Енергетика”, и една от първите законодателни промени беше свързана с това от енергийния микс да бъдат извадени тези топлоелектрически централи, които не произвеждат енергия по високоефективен и комбиниран начин. Само от този вид, от производителите, НЕК губеше в рамките на годината малко повече от 231 млн. лв. С тази промяна в Закона за енергетиката ние на практика елиминирахме този теч в енергийната система.
Сега беше внесено предложение от наша страна за въвеждането на санкция за тези производители на електрическа енергия по отношение на топлофикационните дружества, на заводски централи, които не са монтирали уредите за онлайн предаване на данни във връзка с вида на производството, т.е. - дали то е високоефективно или не, тъй като НЕК изкупува и заплаща само това, което е високоефективно.
Надявам се парламентът да одобри това предложение, като се въведат санкции. Предвиждаме да започнат проверки във всички топлофикационни дружества и заводски централи, за да видим дали са изпълнили този ангажимент. Ако не са го изпълнили, се предвиждат санкции от 20 до 50 хиляди лева при първо нарушение и до 150 000 лева при второ, по предложението на министерството.
- На закрито заседание КЕВР прие по-ниски цени, на които НЕК да продава енергия на ЕРП-ата, как ще коментирате това? Не е ли достатъчно трагично състоянието на Националната електрическа компания, та да се източва по този начин, отново в полза на г-н Ковачки и неговите фирми?
- Не бих се наела да коментирам решение на независимия регулатор. КЕВР от миналата година е абсолютно независим орган от изпълнителната власт и е на пряко подчинение на българския парламент. Смятам, че в този й състав КЕВР взима обективни и компетентни решения. Не бих си позволила да ги коментирам. Благодарение на ценовото решение на КЕВР от 1 август 2015 г. ние успяхме да стабилизираме НЕК и тя за първи път от много години насам от регулаторна дейност реализира печалба. КЕВР дотук взема добри, обективни, балансирани и компетентни решения.
- Има ли политическа договорка между ГЕРБ и г-н Ковачки за гласовете за парламента? По този начин ли му плащате за тях?
- Смятам, че подобни въпроси са неуместни.
- Има ли послания за българската енергетика от посещението на Путин в Гърция?
- България следва много ясно своята политика в сектор „Енергетика”. Ние сме определили нашите приоритети. Те са ясно разписани в програмата на правителството и ние стриктно ги следваме. България работи за диверсификация на източниците и на маршрути за доставка на природен газ. Реализирахме напредък по изграждането на междусистемните връзки със съседните страни. Приоритетен е проектът за изграждане на интерконектора "Гърция-България", който ще ни даде възможност за реална диверсификация и възможност за още един източник за доставка на природен газ, какъвто ще бъде този газ от Каспийския регион.
Имаме концепция за изграждане на газоразпределителен център на територията на България. В разговори с партньорите ни от ЕК в момента анализираме как този проект би могъл да се реализира и от правна гледна точка, така че той да съответства изцяло на европейското законодателство и като технически параметри, и като регулаторна рамка. Не сме изключили и като един потенциален източник ние разглеждаме руския газ във връзка с този проект. България следва своята политика, знаем какви са нашите приоритети и стриктно ги следваме. Добави Коментар