Милион километра годишно минават колите на МБАЛ Бургас заради хората на изкуствен бъбрек
Близо милион километра на година – това не е отчетът на депутатския автопарк. Толкова изминават колите на МБАЛ Бургас заради болните на хемодиализа. За да осигурят живот за пациентите, „закачени“ за изкуствен бъбрек, шофьорите правят много повече, отколкото се изисква по длъжностна характеристика. Носят инвалидни колички на ръце, дават на болните от собствената си храна и вода, разчистват пътя от преспите. Наскоро един от тях спасил живота на жена с хипертонична криза, оказвайки първа помощ.
В Отделението по хемодиализа правят процедури на 90 пациенти дневно. Всеки от тях е взет от дома си и върнат до вратата. „Като такситата сме, но с тази разлика, че возим болни хора, и от места, които даже ги няма на картата“, казват мъжете. Всеки ден всеки от тях изминава повече от 300 километра.
Феим Мустафа е шофьорът с най-тежкия маршрут. Той започва от с. Каравельово, което се намира на 120 км от Бургас, горе в Балкана. После минава през Добромир – село по-близо до Шумен, отколкото до Бургас. Феим се радва, че идва лятото, защото не трябва да носи лопати, за да чисти пътя от снега. „И трактор съм викал зимата“, разказва той.
8 автомобила обслужват болните на хемодиализа. Нито един не е високопроходим, макар че през лятото много от болните отиват по вилни зони, до които се стига по черни пътища. Най-новата кола вече е навъртяла 100 000 километра, а километражът на най-старата (купена едва преди 4 години!) показва 700 000 км. Разходите за поддръжката на този автопарк са значителни.
За една диализна процедура държавата отделя едва 144 лв. С тези пари болниците трябва да плащат заплати на лекари и сестри, да ремонтират и чистят отделения, да купуват апарати и консумативи, да хранят и возят болните. Возят се и придружителите, за които не се плаща. Затова някои от болниците взимат трудното решение да закрият отделенията по хемодиализа и да оставят болните да се оправят сами.
„Социалната функция на МБАЛ Бургас не позволява дори да мислим за такова решение. Ние сме единствената болница в региона с огромен брой пациенти на диализа – 185. Миналата година купихме нови апарати, автомобил. Разходите за ремонт и поддръжка на колите многократно надхвърлят приходите. Продължаваме да търсим съдействие от кметовете на общини в Бургаска област, чиито пациенти возим. Още веднъж отправям апел да ни предоставят автомобили, от които нямат нужда“, коментира изпълнителният директор на МБАЛ Бургас д-р Георги Матев.
Въпреки трудната финансова ситуация, МБАЛ Бургас е в процедура за покупка на още един микробус и пет нови апарата за хемодиализа. Предстои пълен ремонт на отделението и разширяване на залите. Добави Коментар