Д-р Анатоли Карашмалъков, УМБАЛ „Дева Мария”: Успехът при лечението е въпрос на доверие между пациента и лекаря
Ключови думи:
УМБАЛ „Дева Мария”, новини, д-р Анатоли Карашмалъков, Бургас, лечение, лекари, пациенти, доверие
„Не можех да поемам храна, за месец отслабнах с близо 11 килограма. Изморявах се непрекъснато, нямах сили да свърша и най-обикновената домакинска работа”, разказва жената. Най-тежко й било, че не можела да се грижи за 4-годишната си внучка.Болките й се оказват резултат от херния на диафрагмата. „Стомахът ми беше излязъл цяла педя от ципата, която го държи, но ме беше страх да се оперирам”, споделя още Величка.
„Безкръвно, лапароскопски е разрешен един сложен хирургичен проблем – диафрагмална херния – разширен отвор на диафрагмата и преместване на стомаха в гръдния кош. Два дена след операцията, тя е готова за изписване. Ако беше с обикновен разрез или т.нар. отворена операция, щеше да лежи в болницата седмица, само докато я раздвижим. Предимствата на лапароскопията са безчет – минимална кръвозагуба, белези и стрес за организма, бързо възстановяване и връщане към ежедневните дейности”, обяснява д-р Анатоли Карашмалъков.
Известният хирург и университетски преподавател е сред доайените на безкръвните операции у нас. А операция като тази на Величка, освен неговият екип, се осмеляват да извършат още само на няколко места в страната.
„Масово хора с това заболяване, страдат, но не се оперират. Няма ли доверие между лекаря и пациента, обикновено и лечението не върви”, убеден е доктор Карашмалъков.
„Докторът тежи на мястото си като камък, повярвайте ми! Голям професионалист е, препоръчаха ми го и се убедих, че е така”, не пести благодарности Величка и брои часовете до срещата с 4-годишната Ани.
„Преди два месеца започна да ми се издува корема, стоя ли повече от час права, се подува като балон и много боли. Не можех да си пипна кожата. Който ме видеше, ме питаше дали съм бременна”, споделя Вяра, на 42 години.
След пет операции в областта на корема, младата жена се моли тази да е последна. Започнала с отстраняване на апендикса, жлъчката и цезарово сечение, след което прави херния в областта на пъпа. Първата операция за корекцията й се оказва неуспешна и тя търси доктор Карашмалъков.
„Не е нестандартно усложнението след такава интервенция - коригирана й е хернията с платно, което се поставя, за да осигури здравина на коремната стена в компрометираната област и стимулира образуването на съединителна тъкан. Но тя пак е направила херния на същото място и ние сега коригирахме рецидива на заболяването”, обяснява хирургът. И успокоява Вяра, че скоро ще се върне към нормалния си начин на живот.
„Имах болка, но мислех, че ще се оправя. Когато се появи кръв, разбрах, че работата е сериозна. Мъчех се, но стана нетърпимо, нечовешка болка”, разказва през сълзи мъж, опериран от рак на дебелото черво и допълва:
„Търсихме клиника в София, но се спряхме на тази болница, препоръчаха ни я. Докторът ми обясни подробно какво ще се случи. Това е борба за живот, за това избираш най-добрия за теб лекар! А той работи с мерак, не си просто пациент за него. Ето, за една седмица станах. За сега съм шест, както казва докторът. Който си го може, си го може!”
„Пациентът е с карцином, разположен ниско в крайната част на правото черво или ректума. При малко по-ниско разположение става невъзможно запазване на сфинктерния апарат на дебелото черво, защото ще бъде обхванат от злокачествения процес. При него успяхме да премахнем туморното образувание в радикален обем и възстановихме целостта на червото, което му дава шанс да бъде излекуван напълно. Разбира се, лечението е комплексно и той ще трябва да премине през лъче- и химеотерапия”, разяснява доктор Карашмалъков. За да осигурят успеха на лечението, с колегите му извеждат дебелото черво на коремната стена.
„С извеждането на временна колостома протектираме реконструираното право черво, като оставяме нефункциониращ този участък за около 2-3 месеца. След това ще затворим временната стома и дебелото черво ще функционира нормално”, обяснява интервенцията хирургът. И докато пациентите един след друг му благодарят при всяка визитация, той хвали екипа си.
„Хирургията е екипна работа и без изграден тим от съмишленици, не можеш да постигнеш високи резултати”, обича да казва доктор Карашмалъков. Успял е да създаде екип от истински професионалисти, повечето като него придобили квалификация в Университетската болница в Стара Загора и последвали го в Бургас. И доволните пациенти се множат.
Екипът от хирурзи в УМБАЛ „Дева Мария” е специализиран в лечението на всички солидни тумори в коремната кухина и ретроперитонеума, както и в онкологичните заболявания на щитовидната и млечната жлеза.
От години рутинно извършва широка гама лапароскопски операции при най-различни заболявания – премахване на жлъчния мехур, апендикса, слезката; операции на надбъбречните жлези, на панкреаса, черния дроб и бъбреците, на стомаха и дебелото черво, както и при слабинни, диафрагмални хернии и др.