Лидерът на Гергьовден Драгомир Стефанов: Икономическият климат в България ще се подобри, след като спре политическият рекет
Той очаква предсрочни парламентарни избори ако не с президентските през есента, то през пролетта на 2017 г., което ще зависи от това дали премиерът Бойко Борисов ще бъде кандидат за президент или не.
Според Стефанов едва ли ще има избори през 2018 г., когато изтича мандатът на текущия кабинет и когато България поема председателството на Европейския съюз, тъй като според него управляващите няма да си позволят да правят избори по това време.
Председателят на ПП „Движение Гергьовден“ не вярва и че правителството на ГЕРБ ще успее да вкара България в еврозоната, като смята, че това не е приоритет за управляващите. Като цяло той определи управлението на премиера Бойко Борисов като популистко.
„По-популистко от това управление аз не си представям“, каза Стефанов и добави, че при най-малкото недоволство „се дава заден“ на предприети промени или реформи.
Според него алтернативата на ГЕРБ е или създаването на нов политически субект, или на коалиция от центристки, патриотични и други партии.
Според него основният импулс за растежа през тази година ще дойде от туризма, имайки предвид геополитическата ситуация в конкурентните ни страни като Турция, Тунис, Египет и дори Гърция, като вече има предпоставки за един силен сезон. Личната оценка на Стефанов за растежа през 2016 г. е в рамките на 2-2,5%.
Икономистът и политик е категоричен, че икономическият климат в България ще се подобри, след като се намали политическият рекет и натискът върху бизнеса, но не очаква това да се случи през настоящия мандат.
По думите му ключът към намаляване на натиска на държавата върху икономиката е наличието и на ефективност в съдебната система. Стефанов определи още и приемането на антикорупционния закон като стъпква в правилна посока.
„Не тръгне ли икономиката, не се ли отпуши икономиката, не се ли създаде предпоставка за дългосрочна перспектива пред бизнеса и развитието на страната няма да има чужди инвеститори заради тази лъжлива стабилност, която ни се налага от екрана всеки ден. Наричам я „лъжлива“, защото това не е стабилност. Инвеститорите искат да знаят как ще се развива икономиката в следващите 3-5-8 години, докато през няколко месеца сменяме концепцията. Не сме казали кои сектори за приоритетни, кога ще реформираме тежките сектори, администрацията, образованието, здравеопазването...“, добави Стефанов.
По думите му, дори да се стигне до политическа стабилност, най-тежките препятствия пред българската икономика представляват влошаващата се демографска картина и проблемите в сектора на образованието, защото заради тях има недостиг на кадри, а заетостта не се подобрява. Добави Коментар