Окончателно: Парламентът одобри процедури за финансово оздравяване на закъсали общини
Парламентът прие окончателно промените в Закона за публичните финанси, с които се регламентира процедура за отпускане на безлихвени заеми на финансово закъсали общини.
От опозицията реагираха, че се дава безконтролна власт на финансовия министър и че той ще може да променя параметрите на държавния бюджет без санкция на Народното събрание.
С приетите разпоредби се дефинира понятието „общини с финансови затруднения”. Това ще са общините, които отговарят на три от шест изброени условия.
Шестте въведени условия са: неспазване на фискалните правила по чл. 32, ал. 1 и 2 от закона (свързани с размери на дълговете и на гаранциите на общините); наличните към края на годината задължения за разходи по бюджета на общината надвишават 15 на сто от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години; наличните към края на годината поети ангажименти за разходи по бюджета на общината надвишават 50 на сто от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години; наличните към края на годината просрочени задължения по бюджета на общината надвишават 5 на сто от отчетените за последната година разходи на общината; бюджетното салдо по бюджета на общината през последните три години е отрицателна величина за всяка една от трите години; осредненото равнище на събираемост за данъка върху недвижимите имоти и данъка върху превозните средства е под осреднената събираемост на двата данъка за всички общини, отчетена за последната година.
С промените се въвеждат правила за стартиране на процедура по финансово оздравяване. Кметът ще предлага решение на Общинския съвет, който ще гласува окончателно дали общината да влезе в такъв режим. Освен това ще трябва да се проведе и публично обсъждане.
Кметът ще има задължение да изготви план за финансово оздравяване. Въз основа на него министърът на финансите ще може да отпуска за сметка на централния бюджет временни безлихвени заеми.
Румен Гечев от БСП днес опонира, че такива практики няма никъде по света.
Радан Кънев от ДСБ от своя страна заяви, че е необходимо въвеждане на процедури за финансово оздравяване, но не и по разписания начин. Според Кънев финансовият министър ще има неограничени правомощия и няма да подлежи на контрол, което не е правилно.
Менда Стоянова от ГЕРБ обаче защити промените. Тя се аргументира, че общините и сега могат да получават безконтролно пари от държавата.
Най-ключовите текстове бяха изгласувани на второ четене със 78 гласа „за”, 17 – „против”, и 3 – „въздържал се”.
Засега е рано да се каже дали някоя от общините в Бургаска област ще отговори на условията да стане „община с финансови затруднения” по смисъла на въведените промени. Очакванията обаче са по-скоро да няма такива, имайки предвид, че фискалната дисциплина като цяло в областта е в нормите, коментира депутат от ГЕРБ пред „Флагман”.
1
Коментара по темата
1.
Дернев
26.05.2016 11:41:59
Не трябва оздравяване, а сливане с добре работещи и с инициативност към повишаване на собствените приходи общини. Хем и броя на общините ще се намали, което е крайно належащо. В малките общини, в повечето случаи Общинския съвет са некадърна сбирщина, без разбиране какво представлява той и отговорността, която носят седейки и гласувайки каквото им каже кмета. Драстично трябва да се намали броя на общините. Най-малкото сериозна икономия ще се реализира.