15 общини с лъвския пай за къщи по селската програма
4 от общините привлекли най-много инвестиции по тези мерки на ПРСР се намират на територията на област Благоевград - Гърмен, Разлог, Сандански и Хаджидимово. Останалите общини с 10 и повече проекта са: Сапарева баня (област Кюстендил), Априлци и Троян (Ловешко), Батак и Велинград (област Пазарджик), Котел, (Сливенско) и Берковица (Монтанско), Елена (област Велико Търново), Трявна, (Габровско), Павел баня (Старозагорско) и Сливница (област София).
Шампион не само за Пиринска Македония, но и за цялата страна по брой проекти е община Гърмен. Там са субсидирани 52 къщи за гости, като само в с. Лещен броят им е 14 - колкото са в цялата община Троян. Село Огняново пък е с 13 проекта, какъвто е и броят във всички селища на общините Батак или Котел.
На второ място в страната с 21 проекта, получили пари по мерките на селската програма е община Хаджидимово, намираща също в Пиринска Македония. След нея, с по 19 къщи се нареждат Сапарева баня, област Кюстендил, Априлци, Ловешко и известният балнеоцентър Велинград.
Област Благоевград е лидер в страната със 135 проекта, като само по мерки 311 и 312 на ПРСР са били съфинансирани 56 проекта и са отпуснати субсидии за над 17,554 млн. лв. За 15 от тях помощта е била на максималния размер от 391 160 лв., допустим по тези 2 мерки. Изненадващо обаче, че община Банско е само с 3 проекта, докато Разлог има 18, а Сандански - 14.
На второ място с 82 проекта в страната е София-област, но разпределението им е много по-равномерно. Най-много – 12, са били субсидирани в община Сливница. Следва Своге - 8, с по 7 са Етрополе и Копривщица, Самоков и Ихтиман имат по 6. Толкова са в цялата област проектите, получили максималната субсидия по мерки 311 и 312, а общо за страната броят им е около 74.
Трета с 60 подпомогнати проекта по селската европрограма за къщи е област Ловеч. Следва област Смолян - с 44 проекта, като най-много са в Доспат и Борино, съответно 9 и 8. Балнеокурортът Девин е с 6, ски центърът Чепеларе има 5.
43 проекта са получили субсидии за къщи в област Пазарджик, 40 - в област Бургас. В другата голяма област на Черноморието - Варненска, броят им е двойно по-малък.
Най-малко обекти само по 4 са получили еврофинасиране по мерките в областите Силистра и Разград - по 4, и Търговище - 5. С под 10 субсидирани проекта за къщи за гости са и областите Русе и Враца.
Информацията за изградените къщи за гости на територията на цялата страна е представена по области и населени места и има за цел да бъдат публично популяризирани обектите за селски туризъм, съфинансирани от ПРСР чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), уточняват от ДФЗ. Добави Коментар