Голям празник е днес, танцува се върху жарава
Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Тези паметни събития се смятат за най-важните в историята на християнската църква и затова императорът и майка му са канонизирани за светци.
Освен със светите равноапостоли, празникът у нас се свързва и със забележителния ритуал нестинарството.
Традицията да се танцува върху жарава е запазена и досега в някои райони на Странджа в оригиналния си вид, а по много места се изпълнява като атракция за туристите.
В жаравата влизат боси нестинарите, които танцуват в унес и държат в ръцете си иконите. Нестинарите най-често са жени. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути. След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.
Друг обред, който се прави на този ден, е връзването на люлки - момите и момците ги връзват и се люлеят. Вярва се, че харесаната на 21 май мома ще бъде добра домакиня и ще роди много момчета. На курбана се събира цялото село, а именниците посрещат гости.
Според вярванията днес се забранява всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка.
В чест на св. Константин и майка му св. Елена жените пекат обредни курбани - ако някой от родата е прекарал тежка болест или премеждие.
На 21 май имен ден празнуват всички, които носят името Елена (означава - факел), Ели, Елка, Елеонора, Елица, Койчо, Константин (означава - твърд), Коста, Костадин, Костадинка, Кунчо, Ленко, Стамен (означава - постоянен), Станимир, Станка, Стоил, Стоян, Стоянка, Трайко. Добави Коментар