Плащат по 4000 лева на четирима българи, въпреки че проектът е прекратен през 2014-та?
Шестима служители на „Южен поток България“ все още работят по проекта за тръбопровода, макар че той е прекратен още в края на 2014 г. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя бе поканена в студиото, за да коментира твърдението на депутата от Реформаторския блок Настимир Ананиев, че служителите на „Южен поток България“ вземат по 4-5 хилядарки на месец. Естествено тя не назова конкретна сума, но призна, че четирима българи все още работят за компанията.
„През септември след мое писмо до Българския енергиен холдинг, беше инициирано предложение до „Газпром“ да може да се промени структурата на компанията, така че тя да съответства съответно и на статута на проекта към настоящия момент. Нашите партньори от „Газпром“ възприеха подобна позиция от наша страна. Беше взето решение и съответно компанията беше преструктурирана. В момента работят един изпълнителен директор от българска страна, счетоводител, технически секретар и един шофьор. Българският акционер е редуцирал възнагражденията на тези хора и те се доближават до тези, които са средните за сектор „Енергетика“. От страна на руския акционер има един изпълнителен директор и един технически секретар“, уточни Петкова.
„Българските граждани знаят, че на 1 декември 2014 г. беше направено политическо изявление от страна на президента Путин във връзка с решението за спиране на проекта „Южен поток“. Този проект се реализира в рамките на една съвместна компания, в което акционерите Българският енергиен холдинг и съответно „Газпром“ са с по равен брой дялове - по 50%. Т.е. всички решения се взимат от двамата акционери“, обясни министърът.
„Към 31 декември 2014 г. служителите, които работят в компанията са 34. Ако погледнете справката, която ние сме предоставили, всъщност тя олицетворява действията, които ние сме предприели, още през септември тези служители са 19“, добавя Теменужка Петкова.
„Това акционерно дружество има едно нещо, което е много важно и това са едни активи, които дружеството притежава. Те са свързани с много важните документи, с оценката за въздействие на околната среда във връзка с този проект. Те представляват много сериозен актив. Това всъщност е и най-ценното, което има компанията. Това нещо би могло да бъде полезно изключително много на България в областта на енергетиката с оглед нашата концепция за изграждане на газоразпределителния център на територията на България, тъй като трасетата, по които би могъл да преминава природният газ при реализацията на тази наша концепция, не са по-различни от тези, които вече са обмислени, обсъдени, одобрени и съществуват съответно всички необходими документи“, каза още енергийният министър. Добави Коментар