Хакери източват дебитни карти и банкови сметки чрез Фейсбук
Хакери източват дебитни карти и банкови сметки чрез Фейсбук. Те лъжат от ваше име, че се нуждаете от помощ, предупреждава водещият на „Здравей, България“ Виктор Николаев. Пред камерата на Нова телевизия Татяна Стоянова, която станала жертва на измамниците, разказа как те са я оплели и тя дори си е снимала дебитната карта, за да помогне на приятелката си.
„Никой не се е усъмнил. Те са избрали най-близките ми хора и са използвали късен вечерен час, за да не могат да се свържат с мен по телефона“, уточнява Йоланта.
Без въобще да се усъмни, Татяна изпратила номера на дебитната си карта. Измамникът поискал и другите данни. Така хакерите започнали да теглят пари от картата й.
„Получих СМС, че са изтеглени 1,71 лева от картата. Това се случва, когато регистрираш в някой сайт карата, в който не си пазарувал. След три минути получих второ съобщение за същата сума. След това е направен опит за 467 лева и след като са им отказали, са направили опит за 8 лева“, разказва Стоянова.
Заради многото опити за теглене на различни суми от банката, блокирали картата и измамниците не успели да откраднат нищо.
„Обадиха ми се да ме питат дали да я отблокират или да извадят нова. Аз им обясних, че не съм плащала аз. Обадих се на приятелката ми, за да й кажа, че не успяла да плати нищо“, добавя Татяна.
„Аз учудена я питах за каква покупка става въпрос. Тя ми обясни, че съм искала да пазарувам с нейната карта. Казах, че няма такова нещо“, споделя Йоланта.
„Бях й се обадила точно като се събудих. Мислех, че аз нещо не съм наред“, добавя жертвата на измамниците.
„Отворих си Фейсбука и видях, че хронологията ми с нея е напълно изтрита. Не можех да й пиша. Така разбрах, че ми е хакнат профила. Писали са на Татяна и още три мои приятелки и на майка ми“, уточнява Николова.
За късмет те обаче не са видели съобщенията в социалната мрежа.
Йоланта се оплакала в полицията и чака резултат. Опарените като нея били много, обясниха от Сектора за борба с компютърни престъпления в ГДБОП.
„Те могат да използват данните, които са откраднали от кредитната карта, за да заплатят определена стока или услуга, като впоследствие тази стока или услуга бива ползвана или се продава. Ако това е стока - скъпоструваща техника или да кажем самолетни билети, които впоследствие се препродават - може да бъде върната с молба да бъдат преведени парите по друга банкова сметка”, обясни Явор Колев от отдел "Борба с компютърните престъпления” в ГДБОП.
Организирани престъпни групи действали на територията на цял свят.
"Това е бизнес в Нигерия. От територията на няколко държави се случват различни действия. Да кажем, един извършител се занимава с кражбата на профили, от други айпи адреси се води кореспонденция и се зарибяват хора от контактната листа, впоследствие парите чрез фирми за бързи преводи се превеждат в друга държава”, каза още Колев.
2
Коментара по темата
2.
етичен хакер
12.05.2016 14:37:20
Това не е широко използвана система от страна на "хакери". Тук очевидно става въпрос за слаба парола и brute forcing. Ако всичко беше толкова лесно какъв е проблема да се компрометират профили във фейсбук след това профили на имейли и директно да откраднат и пинове и кореспонденция на високопоставени личности.
1.
ПАТКА
12.05.2016 10:41:32
ПАТКООООООО ПАТКООООООООО