Клисурци ще протестират с 60 черешови топчета пред парламента?
Жители на Клисура инициираха протестна подписка под надслов "Да съхраним достоверно паметта за героите на Клисура и България". Местните хора са недоволни, че градът е изключен от Алеята на славата във Военна академия - София, където по покана на БАН и Общобългарски комитет „Васил Левски” бяха положени урни с пръст от градовете, взели дейно участие в Априлското въстание – Копривщица, Батак, Перущица и Околчица.
Кметицата на Клисура също е била поканена да положи шепа свещена земя от града, но още на входа на Военната академия й казали, че за Клисура няма отредено място в алеята.
„Аз съм втрещена. Това е меко казано. Това е толкова пренебрежително и унизително отношение към Клисура. Градът ни е един от емблематичните градчета в Априлското въстание“, каза пред камерата на националната телевизия кметът Генка Тодорова.
Местните хора недоумяват как е възможно Клисура да бъде пренебрегната, при положение, че е въстанала втора, изгоряла е първа и е дала десетки герои на България като Боримечката и Ана Козинарова.
„Това е жената-герой, която хвърли 4-те си деца в кладенеца. След това и тя скача. Това не е ли подвиг?“, пита Стефан Желязков. Историята не бива да се подменя и да се забравя, добавя Георги Ананиев.
Председателят на "Общобългарски комитет Васил Левски" Васил Василев обясни, че в алеята на славата били предвидени колони само за петте града още 1936-а година и нямало място за повече. Затова по предложение на началника на Военната академия, бил намерен компромисен вариант.
На това място трябва да бъдат сложени гилзи с пръстта от петте града, а от Клисура и другите възрожденски градове те ще бъдат занесени в криптата на военния университет "Васил Левски" във Велико Търново, каза Василев.
Жителите на Клисура се заканиха, че ако историческата правда не възтържествува, ще протестират като закарат всички черешови топчета пред Народното събрание. Добави Коментар