Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бургазлия зове: Право на глас да имат само българите, които са пребивавали не повече от 5 години извън страната

Ключови думи:
Нашият читател Стоил Георгиев изпрати свое мнение по промените в Изборния кодекс. Публикумаме го без редакторска намеса.

И аз, както много хора последните дни, следя с интерес и внимание събитията около промените в изборния кодекс. И по-точно “лишаването на 2 млн. българи да гласуват свободно”. Омръзна ми да гледам и слушам как всички са се вкопчили в тази точка. И буквално са я “яхнали”.

Да, истина е, че цветът на нацията се е изнесъл, и продължава да се изнася. Но какъв процент от тези хора гласуват наистина. Колко от тези хора смятат изобщо да се връщат в България. Колко от тези хора са отпътували преди 5-10-15 или повече години. И за съжаление раждат наследниците си в чужди държави. Като така обогатяват техните общества, живеят по техните закони и правила(защото нашите не са добри за тях).

Аз съм на 38 години. Роден съм в Пловдив, живял съм в София, сега от 7 години живеем със семейството ми в Бургас. Имам дъщеря на 9 години. През 2008 г. имах възможност да замина за Германия. По това време живеехме в София. Седнахме със съпругата ми, и “претеглихме” всички плюсове и минуси.

И избрахме да останем, и да се развиваме в България, защото смятаме, че това е начина да се оправят нещата.

Описвам тези неща не защото ви интересуват или са много интересни. Това е съдба на много хора, избрали да останат тук и да се борят, и да се надяват на промяна. Затова не съм много съгласен да се злоупотребява, че 2 млн. българи нямали да могат да гласуват. Защото една част от тях изобщо не се интересуват как е в България. Повярвайте ми, аз също имам познати, избягали в чужбина. Те се интересуват как са останалите тук техни близки. И съответно им изпращат средства, за да могат те да оцеляват. Затова тези хара са най-големия чуждестранен инвеститор в държавата. Но да не се лъжем, че една част от хората, живещи на тези помощи, изобщо не работят, дали защото търсят, но работа няма. Или защото това, което получават им е напълно достатъчно.

Затова не съм съгласен хора, които не живеят в България, някои от тях дори са започнали да забравят родния си език, да имат право на глас. Други не са се връщали, не помнят от кога, или нямат намерение изобщо да се връщат.  Или пък децата им, които не говорят български, и само са чували за България. И тези хора да решават как да живеем аз, семейството ми, детето ми, близките ми, и всички други останали да се борят и мъчат тук.

Казвам това с цялото ми уважение към тези хора. Защото те не са направили този избор от хубаво. И зная какъв отзвук ще им, ако това, което пиша,  достигне до знанието на обществото.

И понеже не може само да се възмущаваме и критикуваме, без да даваме някакво решение. Моето предложение е: да остане възможностата да се гласува в официалните представителства. И също да се разкриват секции само в градовете с население над 1 млн. население.

И право да гласуват да имат хората, които са пребивавали не повече от 5 години извън България. Мисля, че това е редно, защото така няма да се нарушат правата на учащите в чужбина, или работещите, които постоянно търсят възможност да се завърнат и се интересуват наистина от ситуацията в държавата. Така ще могат да гласуват и тези, които постоянно пътуват по различни причини, но са с постоянен поглед към България.

Само мога да предполагам каква дискусия може да последва от моите виждания. Но се надявам да доведе до правилно решение. Защото популисткото говорене ни прави само “мечешки услуги”. А накрая сметката я плащане ние, които сме тук. Крайно време е да престанем с “политически коректното говорене”
18
Коментара по темата
18.
:)
09.05.2016 20:06:08
Батинка мога да ти отговоря по всяка точка.Аз съм от другите.Тея дето нямат желание да гласуват и никога няма и да ви се мешим. Я ми кажи, а бе все ние емигрантите ли ви избирахме до сега шибаните правителства.Следя внимателно какво става последните 16 години.Ми то който и да сте си избрали все не ви харесва.А сте гласували съответно за него и неговата партия,нали?И не искам ако получа отговор той да е :ами няма за кой да гласуваме.Без да съм расист ще кажа ;ограничете турските цигани и неграмотните дето са по 30 или 40 кинта.Нали толкова струва един глас.И за местата където не се говори български пак ли ние сме виновни? Мисли преди да нападаш.То е ясно че сте изнемогнали и отвратени ,но ние нямаме вина.Дали ще гласувам или не на личната ми карта която не съм сменил пише все още Българин.и за Курти умника много кратко че се отплеснах.Не знам колко си годишен но аз като съм пазил държавната граница може и да не си бил роден.лек ден на всички.
17.
До 8 емигрант
09.05.2016 17:27:24
КАЖИ НА АУДИТОРИЯТА:
1. КОЛКО ПЪТИ З АПОСЛЕДНИТЕ ДА КАЖЕМ 7 ГОДИНИ СИ БИЛ В БГ И З АКОЛКО ВРЕМЕ?
2. АКО ИМАШ ДЕЦА - ТЕ В КОЕ УЧИЛИЩЕ УЧАТ, ИЗУЧАВАТ ЛИ БЪЛГАРСКИ СПЕЦИАЛНО - ЛИТЕРАТУРА, ИСТОРИЯ?
3. КОЛКО ДАНЪЦИ СИ ПЛАТИЛ В БГ ОТКАКТО СИ Я НАПУСНАЛ ЗА КАКВО?
4. КОЛКО ПЪТИ СИ ДОШЪЛ В РОДНИЯТ СИ ГРАД ДА ГЛАСУВАШ ЗА КМЕТ?
5. ПЛАЩАШ ЛИ ЗДРАВНИ И СОЦИАЛНИ ОСИГУРОВКИ?
6. ПЛАЩАШ ЛИ ДДС В БГ?
7. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК В РОДОПИТЕ, В АЙТОСКИЯ БАЛКАН, В РАЗГРАД ИМА МЕСТА КЪДЕ НА БЪЛГАРСКИ ДАЖЕ ХЛЯБ НЕ МОЖЕ ДА СИ ПОРЪЧАШ?
8. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК ДО НЯКЯОЙ РУЩАШ СЕ ХРИСТИЯНКСИ ХРАМ В НЯКОЕ СЕЛО, ОСТАНАЛИ САМО ВЪЗРАСТНИ ИЗРАСТВА ДЖАМИЯ, СЪПЕРНИЧЕЩА НА НЯКОЙ МОЛ?
9. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК В НЯКОИ ОБЩИНИ ХОРАТА УМИРАТ ОТ И НФАРКТ ИЛИ ИНСУЛТ ЗА МИНУТИ, САМО ЗАЩОТО НАЙ БЛИКЗАТА ЛИНЕЙКА С ЕНАМИРА НА 50 КМ А НАЙ-БЛИЗКАТА БОЛНОЦА НА 100?
10. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК В БГ ИМА НАСЕЛЕНИ МЕСТА КЪДЕТО ЕДИСНСТВЕНИЯТ НАЧИН ДА СЕ СТИГНЕ Е С НЯКОЯ ВОЕННА МАШИНА ЗИМАТА, ЗАЩОТО ОБЩИНАТА НЯМА ПАРИ ДА ЧИСТИ СНЕГА?
КОГАТО ОТГОВОРИШ НА ВСИЧКИ ТЕЗИ ВЪПРОСИ СМИСЛЕНО, МОЖЕ ДА ТИ С ЕОТГОВОРИ ЗАЩО НЯМА СМИСЪЛ ДА ГЛАСУВАШ И ТРЯБВА ДА ТИ СЕ ЗАБРАНИ!!!!!!!!!
16.
Кибик
09.05.2016 17:03:36
Мили родолюбци,защо не се поучим от по стари демокрации като Гърция.Там се гласува само на територията на страната и никои гръцки емигрант не протестира.В новия изборен кодекс няма забрана за емигрантите,които много желаят да определят кой да ни управлява,да се върнат в Родината и да гласуват.Относно приказката за най-голям инвеститор,време е да сменим плочата,никой закон не ги задължава да подпомагат близките си.Това е човещина.
15.
Иван Иванов
09.05.2016 15:42:55
Кои сте вие че ще казвате,кой да гласува?
14.
Странджански бек
09.05.2016 15:18:06
Има хора,дето са вазирали преди 10-15 години,продали са всичко у нас,обаче той щял да гласува примерно за кмет на Бургас...От какъв зор някой от 10000 км разтояние ще определя бъдещето ни...Тия емигранти нали бяха тук преди години,нали гласуваха тук и какво стана-нищо,с тях и без тях все тая...Кадъните в Измир са идвали веднъж-два пъти на екскурзия у нас,ама и те да гласували.Който иска да гласува-самолетчето и у нас,ама проблема е че като се върнат те освен на хотел другаде няма къде да идат даже,камо ли адрес за регистрация да имат...А пари пращали-еми и аз пари пращам на БЕТ 365,мога ли да гласувам за парламента на Шотландия...
13.
къв бизнесмен е
09.05.2016 14:07:13
Щом в тая корумпирана държава неможа да се утърве с условна съдуйте направо са го изтървали
12.
emigrant
09.05.2016 13:31:12
Споделям написаното. Кое е поресаващото обаче . Има един казус , някои в медииното постранство е хвърлял къс месо и ние като хуни се зъбим , пише се какво ли не , но принципно малко се мисли а за жалост ние българите сме бай ганю , все някои ни пречи а самите ние сме като селските хитреци . Но така не бива , казуса е болезнен и следва предложения и пак предложения и така да се стигне до нещо разумно . Прав е авторът , много сме от 1990-1992 г излезли ,много се ожениха , родиха деца които не знаят езика ни , никои не го е еня как е там , само интерест към близки , ако отидат да ги видят , много няма и при пенсиониране да се върнат , проблема е защо толкова вои, чии е интереса за това настроиване .ИСТИНАТА Е ЕДНА - ГЛАСУВАНЕ В НЯКОЛКО СЕКТИ В ДАДЕНА ДЪРЖАВА ИЛИ връщане в БългарияАз искам да попитам за какво са ви гласовете от изселените българи , какво имат те в България и ако мислите добре българи няма да се оставите тези хора да ви казват как да живеете . Явно разделяи и владеи - това е казуса с гласуването.
11.
Ivan Ivanov
09.05.2016 13:25:23
Стоилчо,мамин златен....кой си ти да казваш кой ще гласува и кой не,аз живея от 10 год в чужбина,изпратил съм толкова пари в България,похарчени в България....че ти едвали можеш да си представиш....и ти Стоилчооо ще казваш кой да гласува палячо.....
10.
КУРТИ
09.05.2016 13:11:46
КЪДЕ СА ПОКРИХТЕ.....БЕ ЕМИ ГРАНТИ .....КАТО ВИ КАЗАХ ....ДА ИСКАРАТЕ ....ЕДНА ГОДИНА НА ГРАНИЦАТА ....СЛЕД КАТО ГЛАСУВАТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ.......
9.
КУРТИ
09.05.2016 12:30:05
ВСИЧКИ КОИТО ИСКАТ ДА ГЛАСУВАТ ОТ ЧУЖБИНА .....ДА ИСКАРАТ ЕДНА ГОДИНА НА ГРАНИЦАТА ДА СПИРАТ АМУДЖИТЕ И ЧАРШАФИТЕ.....
8.
Емигрант
09.05.2016 12:08:52
Ти си много болен.Щом съм българин имам право да гласувам независимо къде живея.Въпросът е принципен.А който се е махнал от България му е писнало от измами и лъжи в тази нещастна страна.
7.
Гонзо Виелицата
09.05.2016 11:36:09
Право на глас да имат всички,които плащат данъци,независимо къде са и от колко време са там.Всичко останало са глупости.
6.
daaaaa
09.05.2016 11:19:16
Аз пък бих заключил,че ако я нямаше болшевишката чума СССР,

изобщо нямаше да има Втора световна война!
5.
x
09.05.2016 11:10:20
Реално до 22 юни 1941 г. Сталин е съюзник на Хитлер
4.
iwan
09.05.2016 11:09:43
Тъпи помияри! Ако спрат парите от българите в чужбина и близките им излязат в безтегловност, в рамките на няколко месеца в БГ ще стане революция!!!
3.
w
09.05.2016 11:03:52
Притеснителен е и процесът на приемане на въпросните поправки, смятат сънародниците ни
"Приетите поправки в Изборния кодекс според нас представляват грубо погазване на конституционните права на над 1 милион български граждани в чужбина. С тях се премахва възможността за тяхното дори минимално участие в политическия и обществен живот."

Това пишат в отворено писмо до българските власти българи от Швейцария, с което изразяват възмущението си от промените в Изборния кодекс. За сънародниците ни от Швейцария аргументите за промените нямат общо с правото или със стратегическите приоритети на България. "Притеснителен е и процесът на приемане на въпросните поправки. Липсата на прозрачност, предварителен анализ на ситуацията и ясна стратегия за изборна реформа доведе до сериозни противоречия и рискове пред демокрацията в страната.", казват в писмото си сънародниците ни.

Пълния текст на писмото без редакторска намеса:

Ние сме български граждани, живеещи или живели известен период извън България. От години организираме като доброволци и в интерес на нашите сънародници по света изборния процес при провеждане в чужбина на български избори за народни представители и президент, както и на референдуми. Работили сме в партньорство с ръководителите и служителите в десетките дипломатически и консулски представителства на Република България по света. Многократно сме получавали от тях благодарности за нашата помощ. Съществено и решително сме допринесли за

- възможността, десетки хиляди българските граждани по света да упражнят конституционното си право на глас в 75 изборни секции, в 15 държави и на 3 континента.
- намаляване на бюджетните разходи по провеждането на изборите извън страната
- информиране за изборите – безпристрастно и обективно - на българите от диаспорите в местата, в които живеем
- гарантиране на прозрачността и законосъобразното провеждане на изборния процес

Сред промените в Изборния кодекс, приети с внушително парламентарно мнозинство на 21 и 22 април 2016г., беше и премахването на възможността за откриване на изборни секции извън страната в места извън дипломатически и консулски представителства (ДКП). Тези промени ще доведат на практика до ликвидиране на възможността, между 80 000 и 100 000 досега гласуващи български граждани в тези секции да го направят в бъдеще.

Аргументите, с които тези промени бяха обосновани, нямат нищо общо нито с правото, нито със стратегическите приоритети на Република България. Притеснителен е и процесът на приемане на въпросните поправки. Липсата на прозрачност, предварителен анализ на ситуацията и ясна стратегия за изборна реформа доведе до сериозни противоречия и рискове пред демокрацията в страната. Като „компенсация“ на отнетите права, за българските граждани извън страната беше обещано ускореното въвеждане на електронното дистанционно гласуване за президентските избори през есента на 2016г. Българите извън страната недвусмислено заявиха своята подкрепа за електронното гласуване от дистанция на проведения референдум през 2015 г.

Същевременно обаче въз основа на нашия дългогодишен опит в работа с българската диаспора по света сме убедени, че не е възможно електронното дистанционно гласуване да бъде успешно въведено - дори експериментално - в тези кратки срокове. Съществуват непреодолими ограничения от техническо, организационно и комуникационно естество. Освен това, съществува и реален риск, електронното дистанционно гласуване да бъде опорочено поради некачествено и прибързано въвеждане.
2.
v
09.05.2016 10:59:54
Istina e iasna. Flagman e vestnik na SKAT i na VMRO.
1.
Velika Bulgaria
09.05.2016 10:58:21
Duhai go! Nikoga niama da stane!
  Добави Коментар
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити При потребителските увеличението е 14,8 % 5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов Ето кои са те
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа Според мъжете всяка жена трябва да отговаря на точно пет изисквания, за да е страхотна не само между чаршафите, а като цяло Коя е най-силната жена в зодиака Да видим класацията на астролозите
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути Ето я рецептата Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa Вижте ги 
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми! Гринч разсмива малки и големи, Арнолд Шварценегер ни показва реалната мъка на средностатистическия родител Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена Съвсем скоро трасетата ще бъдат кръстени на царе, ханове, писатели, реки и планини
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда Семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите колекции в света Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години Въпреки липсата на нов бюджет, минималната заплата става 1077 лв. от януари
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили над 7400 българи Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен Вратата на спасението е Исус, тя е отворена за всички, заяви Светият Отец на благослова Urbi et Orbi