Китайци превръщат Бургас в Мека на евтините смартфони - по 10 долара в Магазията на Пристанището
Бургас ще стане център на китайската онлайн търговия за Източна и Централна Европа. Тук ще се изгради логистичен хъб, който ще обработва всички товари от Поднебесната империя за вътрешността на Стария континент.
Това стана ясно от пресконференция на изп.директор на Пристанище Бургас Диян Димов, председателя на съвета на директорите Иван Капитанов, ръководителя на центъра за насърчаване сътрудничеството с Китай Васил Гелев, зам.-кмета на Бургас Красимир Стойчев и директора на Пристанищна инфраструктура Бургас Ивайло Иванов.
Директорът на Пристанищна инфраструктура Бургас Ивайло Иванов(вляво) и Диян Димов са подготвени, за да превърнат порта в логистичен център за китайските стоки
|
Бургас ще е вторият град в Европа, в който Китай ще има своя логистичен хъб след Хамбург. В първата фаза на проекта ще бъдат инвестирани над 20 млн.евро, а договорът за сътрудничество вече бе подписан на 29 април в Ханджоу, отчете Иван Капитанов.
„Ще се открият много работни места, развие комуникационната инфраструктура и електронната търговия. Преките ползи са, че всички стоки ще се обвимитяват в Бургас и налогът ще остава в България“, подчерта от своя страна Васил Гелев.
Васил Гелев подчерта, че китайската електронна търговия е постигната внушителни размери за последната година - 990 млрд.долара
|
От думите му стана ясно, че китайската държава добре е направила сметките, избирайки Бургас за свой логистичен хъб. От една страна ще се развие целия пазар на е-услугите в Централна и Източна Европа, който според експерти има страхотен потенциал.
От друга - на потребителите ще се предостави възможност изключително бързи доставки и следпродажбен сервиз. В момента доставката на стоки от Китай, закупени на свободния пазар отнема между 1 и 3 месеца, което е пречка за голяма част от потребителите в Европа.
Очаква се на бургаския порт да бъде изграден логистичен хъб с милиони евтини китайски смартфони, компютъри и таблети – с цени между 10 и 50 долара. Потребителите ще имат директен достъп до тях в бъдещия китайски павилион, който ще се намира в Магазия 1. Неговата площ ще бъде 200 кв.м., а плановете са след време да се премести в Експоцентъра, който ще се намира между Магазията и Морска гара.
Гелев подчерта, че Китай вече е успял да превърне електронната търговия не в сектор, а в индустрия. Годишният оборот за 2015 е с внушителен – продадени стоки за 990 млрд.долара.
„Полагаме много усилия, за да подобрим отношенията с Китай. Договорихме се в няколко бургаски училища да започне изучаването на китайски език, ще имаме курсове и в нашия бизнес инкубатор, както и в Колежа по туризъм. Преподавателите вече са осигурени и ще дойдат тук още през септември“, каза от своя страна зам.-кметът на Бургас Красимир Стойчев.
Той съобщи, че делегация с български бизнесмени, сред които и крупни предприемачи от Бургас, заминава за 8 май за Китай, за да се запознае с трасето на движение на бъдещия блок влак от Ханджоу до Поти. Влакът ще се движи два пъти седмично, а в началото ще се субсидира от китайската страна.
Пълен ..ъшак как на с 200кв.м ще станем център на онлайн търговията.Тези на какви хапчета са че си мислят,че и хората са овце.
А относно много работни места, ами хайде де, втори мандат ги чакаме и от никъде не се задават. Бургас изостава и ръст на заплати и по разкриване на работни места. Хората бягат от Бургас, защото тук няма работа.
20 милиона са няма и половин Мол, а тук ни обясняват как Китай ще превзема Европа през Бургас.